ČTVRTEČNÍ GLOSY 3.11.2005

Miroslava Macka
Když jsem slyšel premiéra Paroubka včera vykládat, že snižovat počty úředníků do voleb by byl čirý populismus a vzápětí dodat, že snižovat jejich počet se ovšem samozřejmě bude ( ovšem bez auditů, tedy dle premiéra levně a rychle), napadlo mne nejprve, že Paroubek je chytrá horákyně - záhy jsem se ovšem v duchu opravil, jde o horákyni vyčuranou.

Stát se rozhodl vytáhnout do boje s obchodními řetězci - před volbami je to populární gesto: podívej se občánku, bezmocný před velkými, jací jsme my, socialisté, pašáci.
Občané však v řetězcích platí jen daň za to, že chtějí mít za cenu herky dostihového koně.
Řešením pak není síť státních byrokratů ( s kancelářemi, sekretářkami, služebními auty a mobily, sem tam létajícími do práce vojenskými helikoptérami), ale mechanismus tržní: nezájem občanů o šunt a osobní vyžadování solidního zboží za jejich solidní peníze.

Česko odmítlo americké vězně - teroristy z americké základny na Kubě, Guantánama, umístit do věznic v Česku, hlásají dnes novinové titulky.
Divné je ovšem to, že žádost dorazila do Česka už před měsícem a nebýt informací z The Washington Post, naši vládcové by nám to zřejmě zatajili.

Můj včerejší text z Lidovek:

Reálný socialismus v číslech

V příjmově velmi průměrném roce 2004 jsem dostal od svých klientů na účet 3,5 milionu korun. (Všechna čísla jsou zaokrouhlena na desetitisíce.) Státu jsem promptně zaplatil 560.000.- DPH, 140.000.- sociálního pojištění a 80.000.- pojištění zdravotního. Po odečtení nemalých nákladů na podnikání, odpisů, darů, atd. zůstalo ke zdanění 1.390.000.- Kč.
Z této sumy jsem zaplatil něco více než 400.000.- daně z příjmu. Zůstalo mi tedy 990.000.- korun, ze kterých ovšem, nakoupím-li za ně zboží a služby, stát ještě shrábne na DPH dalších cca 140.000.- korun, takže můj faktický příjem činí 860.000.- tisíc.
Co jsem za těch více než jeden milion třista tisíc, které jsem nedobrovolně odevzdal státu, získal?
Jednu plombu cca za 150.- korun (a mohl jsem též získat 5.000.- korun pohřebného, když mi zemřela matka, ale vyplňování dlouhého dotazníku a chození na úřad mi přišlo natolik nedůstojné, že jsem si je nevyzvedl.)
Dále: silné opotřebování auta na vražedně mizerných českých silnicích, zahraniční politiku, se kterou příliš nesouhlasím, vojenskou obranu před neexistujícím nepřítelem, ochranu života a majetku (ale raději si oboje, po celoživotních zkušenostech, navíc chráním sám), pravděpodobné odposlechy telefonů, přebujelé úřady a stejně přebujelou byrokracii, které ke svému životu pranic nepotřebuji, politickou reprezentaci, za kterou se čas od času stydím, a spoustu nepřátel, kteří mi závidí, aniž by si uvědomovali, že jim v jejich životě leccos až všechno hradím já.
Sečteno, podtrženo: dostává se mi reálného socialismu v té nejčistší podobě. Brrr.

J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Nahoře je vždy dosti místa.

Milé dámy,
Dnes to vypadá na zamlžený den, alespoň ráno se mi to tak jeví, a tak co takhle poslat svému nejmilejšímu nějakou drobnou sms či mail, stačí třeba "Toužím po Tobě" nebo "Chybíš mi" nebo "Mám na Tebe chuť", myslím, že by Vás to mohlo po ránu docela příjemně naladit a jistě se to summa summarum vyplatí.
Přeju klid a mír v duši.