ÚTERNÍ GLOSY 1.11.2005

Miroslava Macka
Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek zaměstnával jako svoji asistentku jistou Marcelu Krejčovou z Ostravy. Po Ostravě ovšem kolují zvěsti, že smlouva zněla na její dceru, neboť jinak by paní Krejčová přišla o sociální dávky. Jsou i tací, co tvrdí, že smlouvu na dceru viděli na vlastní oči.
Bude zajímavé sledovat, co na to Zaorálek a Krejčová - zatím nejsou k zastižení.

Jaksi tomu nerozumím: prezident České lékařské komory a náměstek neexistujícího ministra zdravotnictví Rath prý dnes oznámí, že odstupuje z funkce prezidenta ČLK a prezident Klaus jej pak bezprostředně jmenuje - už bez střetu zájmů - ministrem zdravotnictví.
Jenže: vzdání se funkce prezidenta ČLK znamená nutnost svolání mimořádného sjezdu komory a ten je možno podle stanov uspořádat až po třech měsících - a do té doby by, opět podle stanov, musel vést komoru bývalý prezident!

Ono je to vůbec všechno v tomto státě jaksi podivné. Kdyby mně někdo před pár lety řekl, že se někdy stane ministrem zdravotnictví David Rath, tak bych se mu hlasitě vysmál. Stejně se mi ovšem dělo postupně se Zemanem, Špidlou, Grossem, Paroubkem...
Zdá se, že stále platí bolševické "nejsou lidi"....

Maďarská pravice začíná ztrácet, slovenská má prohru též téměř jistou, u nás se nad vítězstvím ODS vznáší otazník a v Polsku vyhráli populisté.
Proč? Dovolil jsem si na toto téma napsat úvahu a nabídnu ji tisku. Dočkáte se jí, pochopitelně, i Vy.

Můj včerejší text z Lidovek, adresovaný kardinálu Vlkovi:

Vážený pane kardinále,
s podivem jsem se dočetl, že desítkám a desítkám katolických kostelů, a to zvláště v odlehlejších oblastech, hrozí zřícení, ba že jich už dvaadvacet skončilo jako v podstatě neopravitelné ruiny.
Měl jsem totiž vždy katolickou církev za historicky výborného obchodníka: staletý obchod se strachem z věčného zatracení nebo návazný obchod s odpustky budiž toho jasným důkazem.
Nyní však, jako by tato "virtus" z Vaší církve vymizela: s rukou nataženou ke státu (tedy v podstatě většinově k těm, kteří jsou nevěřící, neboť stát žádné vlastní peníze nemá, jen ty, které nejprve vytáhne svým občanům z kapes) buďto čekáte na další peníze, které jaksi nepřicházejí a nebo v ojedinělých případech převádíte již zruinované budovy na obce, které ovšem také nemají peníze na náročné opravy a mohou je sehnat opět jen v kapsách daňových poplatníků.
Češi jsou dozajista kulturní národ a rozhodně jsou ochotni přispívat nemalými penězi na udržování kulturních památek, ovšem pochopitelně jen v míře, která neznamená, že údržba minulosti vyvolá přílišné znekvalitnění přítomnosti a tedy i budoucnosti.
Řešení, která z Vaší strany nepřicházejí, vidím dvě: jednak ve zvláštní dani pro občany, kteří se ke své víře a ke katolické církvi přihlásí, neboť nic není logičtějšího, než aby na svoji církev a ochranu jejich památek přispívali podstatně více, než nevěřící a dále v tom, že katolická církev kostely, na jejichž řádnou údržbu by i přesto neměla prostředky, odsvětí a prodá za (velmi nízkou) tržní cenu zájemcům o zajímavé bydlení či jiné využití.

Se srdečným pozdravemJ. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Většina lidí má štěstí posunuté o den.

Milá děvčata,
Když jsme před léty přestavovali s mou paní část rodinného domu, vypadalo to při přípravě plánů čas od času na rozvod, až na (oboustrannou) vraždu.
Letos, kdy plánujeme další část přestavby, je klid: naučil jsem totiž ženu při řešení problémů vycházet z obecného a postupovat ke konkrétnímu, od ideje přes základní rozhodnutí až po detaily. A ono to funguje!
Teď je ovšem přede mnou ten nejtěžší úkol: přesvědčit moji paní, že stejně to funguje i ve zbytku života, nejen při plánování přestavby domu.
Přeju krásný, láskyplný den.