PONDĚLNÍ GLOSY 31.10.2005

Miroslava Macka
K nedělnímu televiznímu vystoupení ministra financí Sobotky mi jeden ze čtenářů glos napsal následující ironický text:
Určitě s ním musíme souhlasit, že je moc dobře, že nám "tempo zadlužování klesá". Je to stejně tak dobře, jako když nám pan Sobotka snižuje tempo růstu počtu státních úředníků a stejně skvělé je, když nám konečně zvolňuje tempo poklesu důvěry v naší policii, patrně v důsledku zvýšení objasněnosti případů policistům uprchlých zločinců. Vesměs pozitivní zprávy pro občana.

Jednu radu, týkající se jeho současného přetahování se se soudruhem premiérem, dám panu prezidentu republiky veřejně, neboť jde o staré českém přísloví: Orel much nelapá.

No vida, tušené stalo se skutkem: ODS otočila a podpoří vládní návrh snížení daní. Proč ovšem tohle s patřičným komentářem neučinila hned zpočátku, není mně vůbec jasné - viz moje glosa, publikovaná před pár dny.

Musím se veřejně ohradit proti titulku, který redakce Lidových novin dala mému dnešnímu sloupku v tomto listu: O své kostely by se měli starat katolíci sami.
Jak lehce zjistíte z textu, nic takového jsem neřekl a nic takového z mého textu také nevyplývá.

Dostal jsem zajímavý dopis na pomuchlaném kopírovacím papíru, podepsaný hlavním manažerem ODS Jaroslavem Jurečkou. Nejsem pranic příliš citlivý na nedostatek kurtoazie, ovšem coby zakládajícího člena ODS a jejího prvního místopředsedu, se mne dopis poněkud dotknul, zvláště při pomyšlení, že takto se ODS zřejmě chová ke všem svým stálým podpůrcům a voličům. Zde je autentický text dopisu:
Vážený pane Macku,
ODS pořádá ve dnech 26. a 27. listopadu 2005 v divadle Nová scéna v Brně svůj XVI. kongres.
Dovolujeme si Vám nabídnout možnost se tohoto kongresu také zúčastnit.
Prosíme Vás o sdělení vašeho rozhodnutí, včetně požadavku na ubytování, do......
S pozdravem ......
Ach jo. Jakže se jmenuje ten film? Invaze barbarů....

Můj čtvrteční text z Lidovek, adresovaný české mládeži:

Milé panny, milí mládenci,
jak jsem se dočetl z průzkumu agentury vydavatelství Reader´s Digest, odpověděli jste ( Vy, kterým je dnes mezi sedmnácti a sedmadvaceti) na otázku, za co se u nás v Česku nejvíce stydíte, velmi jednoznačně: za politiky.
Omlouvám Vás vaším mládím, že takto paušalizujete, neboť jistě i mezi současnými politiky jsou tací, za které se jistě stydět nemusíte, ale takovou paušalizaci nakonec provádějí dnes a denně i starší a staří.
Osobně se mi třeba stává, že mne zastaví rozhorlený občan na ulici a haleká: Vy poslanci mě pěkně s......, zase jste si zvýšili platy! Na moji odpověď, že nejsem poslancem a naposledy jsem jím byl v roce 1991, tedy před čtrnácti léty, opět zahaleká: "To je jedno, ale jste politik!" Když mu poklidně odpovím, že už léta a léta ne, ani to ho neuspokojí a opět vykřikne: "Ale jste tam nahoře!" Nemám pak už sílu mu cokoliv vysvětlovat, neboť jsem pochopil, že s hrubou paušalizací prostě úspěšně polemizovat nelze.
Přesto jsem vaším názorem potěšen: stydíte-li se totiž za své politiky a vadí Vám, vidím světlo na konci tunelu: volby jsou tady coby dup a Vy tedy jistě, jak logika velí, nejenom stoprocentně dorazíte k volbám a zvolíte politiky jiné, lepší, ale také přesvědčíte své rodiče, kamarády, spolupracovníky, aby učinili totéž. A je to.
Pokud se ovšem dočtu po volbách, že ohromná většina Vás mladých k volbám pod různými výmluvami nedorazila, pak Vás bohužel budu muset přiřadit k mnoha hospodským remcalům a smířit se s tím, že tu nadále bude spousta politiků, za které se taktéž stydím.

Na shledanou u voleb, Váš.....

J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Spořivost, přenechá-li ji muž ženě, stává se zločinem.

Milé čtenářky,
tuhle jsem si kdesi přečetl následující větu a moc rád bych na ni znal Váš názor, neboť mám i jinou osobní zkušenost:
"Pokud ženu hladíš a mazlíš se s ní a pokud ji krmíš, dotud pěkně přede."
Přeju hezký den.