STŘEDEČNÍ GLOSY 26.10.2005

Miroslava Macka
Přiznávám, že je mi zcela jedno, zda svatovítská katedrála bude patřit nadále státu nebo katolické církvi - záležet bude na kvalitě péče vlastníka o tuto památku. Stát se v posledních létech staral o katedrálu vzorně, na to, co předvede katolická církev, si budeme muset počkat.

Upřímně řečeno, nikdy jsem nechápal (nyní se měnící) postoj ODS k vládnímu návrhu snížit daně nejnižším příjmovým skupinám. Kdybych byl ve vedení ODS, prosazoval bych následující postoj: 1.) KAŽDÉ snížení daní ODS podpoří. 2.) Naším cílem jsou nízké daně pro všechny, nejen pro potenciální voliče ČSSD, proto navrhujeme další snížení i pro jiné příjmové skupiny. 3.) Pokud naše návrhy ČSSD a KSČM zamítne ( což je velmi pravděpodobné), mediálně toho patřičně využijeme. Tečka. Postoj konzistentní, neměnný, racionální.
ODS to stejně nakonec takto udělá, jak jinak, ale nač byly ty rituální tanečky s nulovou tolerancí a výkřiky o hlasování proti snížení daní? Čím ODS prospěly?

Už podruhé konstatuji: ten Paroubek je ale vůl. Včera totiž prohlásil á margo hlasování diváků po televizní Sedmičce, v níž u diváků prohrál s předsedou ODS Topolánkem: "Je to skandální pokus o manipulaci veřejného mínění." Ze stejné manipulace obvinil premiér i televizi Prima. A dodal ( k ředitelům obou televizí): "Ještě o tom budu s oběma pány mluvit. Já to říkám s plnou vážností, lidé se tam nemohli dovolat.
Bolševické manýry nám z "našeho" soudruha premiéra jenom kapou.
Přitom vysvětlení Topolánkova vítězství je více než prosté:na Sedmičku se dívalo 960.000 diváků a z mobilů přišlo 50.000 volání a SMS, jinak řečeno, našlo se více lidí, kteří posílali jednu SMS za druhou pro Topolánka, než pro Paroubka. V cizině ( a možná i u nás) na to existují volací automaty.
Proto člověk se zdravým rozumem, bez přebujelého mussoliniovského komplexu, bere takové "průzkumy" přesně s tou vahou, kterou mají.

Můj včerejší text z Lidovek, adresovaný soudruhu místopředsedovi ČSSS Paroubkovi:

Vážený soudruhu místopředsedo,

Myslím, že je nejvyšší čas, abyste si udělal ve své straně pořádek. Vždyť nic nepůsobí na lidské bytosti hůře, než dostávají-li najednou ze stejného zdroje zcela rozdílné, ba přímo protichůdné informace. Jak jistě víte, u malých dětí to může způsobit velmi vážnou duševní poruchu a vliv na psyché dospělých také není zanedbatelný.
O co jde: v posledních dnech kudy chodíte, tudy vykřikujete, že tvrzení Radovana Krejčíře o půjčce šedesáti milionů korun ČSSD je zcela lživé, neboť jde o kriminálníka a zločince, a takovým se věřit nemá a nesmí.
Přitom Vaši poslanci připravili a odhlasovali novelu trestního zákona a trestního řádu ( byť ji nakonec zastavilo už podruhé nepřehlasované prezidentské veto), která naopak umožňovala udělat z největšího kriminálníka a zločince korunního svědka, kterému by se věřilo leccos až všechno.
A tomu pranic nerozumím: jednou je tedy zločinec pustý lhář, kterému se věřit nesmí a podruhé zase kajícník, kterému se věří?
A nebo je to, nedej bože, tak, že o tom, který ničema je důvěryhodný a který ne, byste chtěl rozhodovat (a slovně už rozhodujete) Vy sám? A tak kupříkladu - zatím hypoteticky - kdyby kamarádka Grossových Barková, které hrozí osm let za pojišťovací podvody, chtěla dát přednost beztrestnosti korunního svědka a začala vypovídat o všem, co ví, Vy byste ji označil za nedůvěryhodného zločince, zatímco - také hypoteticky - kdyby se najednou nějaký zločinec rozpomněl, že ho naváděl k vraždě nějakého nepohodlného novináře třeba Mirek Topolánek, dočkal by se od Vás označení důvěryhodný korunní svědek?
Tak jak to, ksakru, vlastně je, pane místopředsedo?

J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Dělat si starosti je nebezpečný sport.

Milé dámy,
někteří chlapi (a jistě i některá děvčata) to záhy začnou mít -alespoň podle úvah dnešního tisku - těžké: Eurotel začne na předvánočním trhu prodávat mobilní videotelefon, takže bude dobře vidět, odkud ten Váš ( ta Vaše) zrovna volá.
Záletníci, nechť však nemají obavy, tisk jako obvykle nedotahuje svoje úvahy do konce. Určitě se okamžitě najdou výrobci těch "vhodných" pozadí pro volání drahým polovičkám.
A stejně v životě nejvíce platí heslo mého moudrého otce, že častokrát je mnohem lepší nevědět.
Přeju krásný, barevný, láskyplný den.