ÚTERNÍ GLOSY 18.10.2005

Miroslava Macka
Premiér Paroubek se smířil s tím, že místopředseda vlády Jahn odejde z vlády k soukromé firmě a nebude též (ač nestraník) volebním lídrem ČSSD v pravicové Praze a ihned na jeho místo přemlouvá "Jahna číslo 2" - exbruselského Teličku, kterého už jednou ČSSD vypekla, když místo, se kterým počítal, věnovala coby trafiku neschopnému Špidlovi.
Paroubek, Jahn a Telička mají mnoho společného, dalo by se přímo říct, že jsou z jednoho klonu, byť to tak na první pohled nevypadá: ideály a vize veškeré žádné, jen touha po vyniknutí doslova za každou cenu, i za cenu "spojení s Marťany". Velice nebezpečný druh z čeledi bezpáteřných.

Také důvod, proč Telička o funkci uvažuje je podivuhodný, až podivný: "Přímý střet se šéfem strany, která jasně vede v průzkumech, a s jejím kandidátem na premiéra....by mě sám o sobě jistě zajímal."
O zadlužování státu, na kterém by se podílel, ani slovo. O velmi pravděpodobné spolupráci s komunisty ani slovo. Jak typické!

Lékař Martin Jan Stránský v dnešních Lidovkách diskutuje o zdravotnictví v článku s
Titulkem "Problém zdravotnictví? Plýtvání."
Jestli ovšem v PŘÍZNAKU choroby českého zdravotnictví vidí PŘÍČINU této choroby, měl by vrátit diplom.
Příčinou je totiž rozbujelý socialismus v myslích mnoha občanů - voličů a v rukou minulých i současných vládců.

Zajímavou charakteristiku současného premiéra mi poslal jeden ze čtenářů glos:
Připadá mi jako předlistopadový pingl, trochu ušmudlaný a rozkajdaný, s velikou číšnickou taškou na zadku, který, když si host na něco postěžuje, tak ho seřve.

Můj včerejší text z Lidovek, adresovaný všem:
Tažní práci, mířící směrem na západ, přinášejí do Evropy virus ptačí chřipky a media, mířící všemi směry, roznášejí o této chřipce informace a šíří strach.
Obchod se strachem je pochopitelně po celá staletí obchodem nejvýhodnějším a tak jako ve středověku bohatli na blížících se morových epidemiích dovozci a prodejci muškátových oříšků a podobných zaručených léků, zbohatnou dnes stejně farmaceutické koncerny, vyrábějící očkovací látky a léky, pochopitelně účinnější, než byly ty středověké, neboť pokrok se zastavit nedá.
Už v ranném středověku vznikla na území dnešního Španělska historka, která nám jistě přinese poselství i dnes, neboť na rozdíl od farmakologie, lidská mysl za staletí a staletí žádný pokrok neprodělala.
To krajinou putoval rytíř a narazil na smrt, uvízlou v pasti na medvědy. Ptal se jí, kam měla namířeno a bylo mu odpovězeno, že smrt měla v úmyslu zahubit v blízkém okolí dvěstětisící obyvatel morem.
Rytíř, se středověkým smyslem pro fair play, pravil: Když tě pustím, ušetříš polovinu lidí?
Slibu se mu dostalo i rozešli se.
Po čase se opět náhodně potkali a rytíř na smrt vyjel: Jak to, že jsi nedodržela slib? Vždyť na mor nakonec zahynulo dvěstětisící lidí.
Já slib dodržela, odpověděla smrt a opravdu jsem jich zahubila jen polovinu. Ta druhá zemřela strachem.
Přeju Vám krásný den se zdravou dávkou lehkomyslnosti.

A J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Zevnějšek má klamat v náš prospěch, nikoliv v náš neprospěch.

Milé dámy,
zima se nezadržitelně blíží a je zapotřebí myslet na nezbytné doplnění tukových zásob, ato, pokud možno, tím nejpříjemnějším způsobem. Tak co takhle dnes večer připravit něco zajímavého k večeři a chvíli příjemně posedět se svým(i) milým(i)?
Doporučuji jehněčí kotletky na rozmarýnu.
Pro dvě osoby potřebujete:

8 malých jehněčích kotletek
4 větévky čerstvého rozmarýnu
2 lžičky pokrmového tuku
sůl, pepř

Kotletky osušte, rozpalte na velké pánvi tuk a kotletky prudce ( asi 2 minuty) z obou stran opečte. Na závěr přihoďte větvičky rozmarýnu, osolte, opepřte, na 10 v teřin ještě jednou obraťte a IHNED servírujte na dokonale vyhřáté talíře.
Doporučená příloha: pommes gratines nebo zapékané brambory s reblochonem.
Doporučené víno: bez zaváhání Bordeaux, a to z Margaux, nejraději Chateau Lascombes přiměřeně vyzrálého ročníku.