PONDĚLNÍ GLOSY 17.10.2005

Miroslava Macka
Můj páteční text z Lidovek, adresovaný opět exministryni zdravotnictví Miladě Emmerové:

Vážená soudružko,

nebýt Vašeho náhlého odvolání, veřejnost by se vůbec nedozvěděla o jedné mimořádně záslužné části Vašeho působení v čele ministerstva zdravotnictví. Medii totiž proběhla zpráva, že Vaše odvolání bylo tak náhlé a překvapivé, že jste ještě ráno Vašeho posledního dne v úřadu rozeslala pozvánky na dnešní den na snídani s novináři.
A právě tyto snídaně s novináři pokládám za tu mimořádně záslužnou část Vašeho působení v čele tak obtížného resortu. Neboť ukažte mi jiný úřad, jehož nejvyšší šéf by čas od času sáhnul do peněženky a zaplatil ze svého, byť nadprůměrného platu, nějaká ta kafíčka, sušenky, džusy, ovoce a podobně pro zástupce medií.
Je to velmi prozíravé, neboť je obecně známo, že člověk s prázdným žaludkem a tedy nízkou hladinou krevního cukru, je od přírody agresivnější, a tedy popudlivější, kousavější a méně objektivní, než jedinec s plným žaludečkem a s většinou krve ve splanchniku a nikoliv v mozku, tedy jedinec otupělejší, smířlivější, přívětivější. A co zdravotnictví potřebuje nejméně je rozvracení nějakými hladovými živly. Jak říkám - mimořádně záslužná část Vaší práce.
A teď si představte, že existují rýpalové, šťouralové, nepřejícníci a nevěřící Tomášové, kteří se odvažují tvrdit, že tyto snídaně pořádáte za státní peníze, tedy za jejich peníze, přesněji řečeno, neboť stát nemá vlastní tiskárnu cenin a může si dovolit utrácet jen ty peníze, které nám vytáhne z kapes nebo utrácet na dluh a nebo obojí.
Já Vás však bráním a tvrdím, že to jistě nemůže být pravda, aby ryba takto smrděla od hlavy a že ty snídaně s novináři určitě hradíte ze svého.

V dokonalé úctě.....


Čtenářka M. J. takto vtipně a pohotově reagovala na jednu z mých glos:
V reakci na páteční glosy bych systém obálek se samolepícími pruhy doporučila Vaší bližší pozornosti. Ony ty pruhy leckdy lepí ukázkově, ovšem je možné je bez problémů opakovaně rozlepit a znovu zalepit. Obálka tedy nefunguje tak, jak by člověk předpokládal.
S českou politikou je to podobné - navenek se všechno zdá v pořádku, ale zkuste se v tom trochu porýpat a zjistíte, že současná vláda je pouhou nefunkční obálkou pro deset milionů
lidí. Dílo Karla Čapka je prostě nadčasové.

J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Špinavá košile může krýt zlaté srdce, zřídka však čistou kůži.

Mé dámy,
představte si, že jednu z Vás inspirovalo moje povídání o naší kočce Siegelindě a mladém kotěti, které ji donutilo k přítulnosti (a hlavně můj nápad, zkusit totéž vyzkoušet s nějakou mladicí na manželce) k mailové nabídce, že se toho ráda ujme.
Obratem jsem jí poslal číslo mého mobilu a teď jen napjatě čekám, zda se ozve. O výsledku Vás budu, pochopitelně, informovat.
Po včerejší jízdě rychlíkem ze Zábřeha do Prahy (poloprázdnou jedničkou), musím konstatovat, že to v životě nemáte lehké. Jediný mužský pasažér, který neměl pupek a nepáchnul ( nepočítám-li sebe) byl jakýsi zbloudilý Japonec. Jinak to byl dost otřesný zážitek a lituji Vás, všechny ty navoněné, načančané, že se mezi tou spoustou zanedbaných chlapů musíte dnes a denně pohybovat a co víc, mnohé z Vás mezi nimi hledat otce svých dětí či spoluchodce životem.
Přeju Vám více štěstí, než by Vás čekalo ve včerejším rychlíku.