ČTVRTEČNÍ GLOSY 13.10.2005

Miroslava Macka
Buldozer Paroubek se nám nějak zasekává - a není divu. Člověk, který chce řídit stát jako firmu s osmi zaměstnanci, bez delegování pravomocí, o všem vědět, do všeho mluvit, vše kontrolovat a ještě být pořád vidět a slyšet, zcela zákonitě jednak začne vršit chyby, jednak začne pokládat "nositele špatných zpráv" za nepříjemný písek v soukolí, znervózní a dělá tedy další a další chyby, až nakonec začne "nositele špatných zpráv" stínat. Je to zákonité, nevyhnutelné a proto i Paroubek, jak vtipně komentuje v dnešní MF Dnes Karel Steigerwald, už zdaleka nepřipomíná buldozer, ale haldu šrotu. Ten článek, pochopitelně, stojí za přečtení celý.

Ten Paroubek je opravdu vůl. "Hlavní problém zdravotnictví vidím s velkým odstupem v nepříznivé likviditě Všeobecné zdravotní pojišťovny", to jsou jeho slova ze včerejška.
Komentáře opravdu netřeba.

Téměř 75 miliard korun má činit schodek státního rozpočtu na příští rok, přestože jsou daně veliké, převeliké a ekonomika rozhodně nestagnuje. Lepší příklad mizerného hospodaření by bylo obtížné nalézt.

Můj včerejší sloupek z Lidovek, adresovaný šéfovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi:

Milý Lubomíre,

známe se už déle než patnáct let, a to jak z Federálního shromáždění, kde jsme sedávali nedaleko od sebe, tak z volební kampaně v roce 1990, kdy jsme za Občanské fórum brázdili severní Moravou od mítinku k mítinku.
Měl jsem Tě vždy za mírně levicového intelektuála, který bude vždy zaměstnán v nějaké státní a veřejné instituci s nejasnou náplní práce a kterého nikdy pochopitelně nenapadne, že ke spasení lidstva by mohl mnohem více přispět tím, že by šel a otevřel si pekárnu, než přiživováním se na výdělcích druhých.
Proto jsi mě tak příjemně překvapil, když se v Tobě najednou probudily podnikatelské a obchodnické geny a najednou ses začal přímo vzorově chovat podle jednoho ze základních hesel každého úspěšného selfmademana: Čas jsou peníze.
Tvoje poletování vrtulníkem mezi Prahou a Ostravou, letos už celkem šestadvacetkrát, je dokonalým důkazem pochopení výše zmíněného hesla a Tvůj tiskový tajemník ( proč ho vlastně platíš, copak neumíš mluvit?) to krásně dotvrdil slovy: "Pan předseda vzkazuje, že vrtulník využívá právě v situacích, kdy jeho povinnosti vyžadují spolehlivou přepravu v relativně krátkém čase na větší vzdálenost". Sám bys to lépe neřekl, to uznávám.
Musím tě však na závěr zklamat. To heslo úspěšných osob jsi pochopil úplně špatně: znamená totiž, že tito schopní jedinci ve svém ušetřeném čase další vlastní prací vydělávají další peníze. A ne, že tyto jejich těžce vydělané peníze, které jim uloupíš vysokánskými daněmi, marnotratně promrháš pro své vlastní pohodlí, které máš ještě tu drzost halit do přiblblých slov svého tiskového mluvky.
Možná, že je nejvyšší čas, aby ses podíval do slovníku cizích slov a znovu si oživil význam slova "defenestrace", mohlo by se ti to záhy hodit.

J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Dopustíš-li se chyby, neudělej druhou tím, že se tu první pokusíš zaretušovat.