PONDĚLNÍ GLOSY 10.10.2005

Miroslava Macka
Už za větu "Stávkuje menšina lékařů, která má politické cíle a je to spojeno s ODS" by měli zodpovědní lékaři začít soudruha Paroubka intenzívně léčit. Na hlavu.


O české společnosti (ale ta není ve světě výjimkou) hodně vypovídají kupříkladu dnešní novinové titulky a upoutávky na články uvnitř - vezměme třeba dnešní MF Dnes: Zemětřesení zabilo 30.000 lidí., Hledá se sedm českých horolezců., Vraha Lubinu udali jeho komplicové., Saša z VyVolených: Prohru jsem nečekal., Rosický se stydí za neproměněnou penaltu.

Můj páteční sloupek z Lidovek, adresovaný členům Rady pro rozhlasové a televizní vysílání:

Vážení strážci mravnosti,

s jistou nevolí jsem zaregistroval, že jste televizním stanicím Nova a Prima udělili pokutu ve výši 4 miliony, respektive 5 milionů korun, a to za to, že "mezi šestou a dvaadvacátou hodinou zařazují pořady, které mohou ohrozit morální vývoj dětí a mladistvých."
Moje nevole pramení ze dvou zdrojů: jednak jsem přesvědčen, že i kdyby výše zmíněné televizní stanice pokuty nakonec zaplatily, stejně je záhy naženou dalšími reklamami, kterými prolnou své silně sledované pořady. A cena za tyto reklamy se pochopitelně promítne do zboží, které výrobci a prodejci v televizi propagují - v konečném důsledku tedy zaplatím ve zvýšené ceně prášků na praní či jiných nezbytností tuto pokutu také já, ačkoliv se na Vámi kritizované televizní pořady nikdy nedívám.
Mnohem větším zdrojem nevole je ovšem Vaše do nebe volající nedůslednost: pokud byste totiž pokutovali "ohrožování morálního vývoje dětí a mladistvých" skutečně důsledně, museli byste vystavovat jako na běžícím pásu vysoké pokuty každému členu vlády a mnoha poslancům, kteří v televizi propagují současný rozhazovačný socialistický systém a učí děti a mládež, že o vše se má starat stát a silně tak přispívají ke vzniku "společnosti nároků", což pokládám za mnohem větší zločin, než je užití sprostého slova či pohled na dívčí ňadro mezi šestou a dvaadvacátou hodinou.
Pokud se vám ovšem nechce moc přemýšlet, nabízím Vám lehce zapamatovatelnou zkratku: v zemi, kde se k vládě dostávají lidé jako je Paroubek a spol., jsou zákonitě pořady s vulgárnostmi a obscénnostmi nejsledovanější. Trestat je ovšem třeba Paroubky a ne televizní stanice.

A J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Kdo ztratil první příležitost, musí tu druhou draze zaplatit.

Děvčata,
O víkendu bylo nádherné časně podzimní počasí a rozhodně to chtělo navštívit nějakou tu výstavu. Možná Vás ten Váš na nějakou vytáhl, ale znám chlapy - spíš tak neučinil. Pokud jste ovšem z Prahy a okolí a nebo Vám nečiní udělat si do Prahy výlet, vezměte iniciativu do vlastních rukou a vytáhněte naopak vy toho svého na výstavu s názvem "To Praha ještě neviděla - Pražský zábavní plakát 1900 - 1930" v Obecním domě.
Výstava je to rozsahem nevelká, ovšem dokonale navozující atmosféru "jazzového věku" a to by bylo, aby Vás ten Váš po výstavě nepozval na skleničku šampaňského a při té příležitosti jste s ním neprodiskutovala nezbytnou potřebu nějakých těch nových podzimních šatiček, botiček, kabelek, kabátků, kožíšků...
Přeju hodně úspěchu.