STŘEDEČNÍ GLOSY 5.10.2005

Miroslava Macka
Na včerejším zadržení Davida Lubiny, podezřelého z vraždy střihače televize Nova Michala Velíška je vidět, jak důležitá je spolupráce veřejnosti s policií.
Teď jde jen o to, aby veřejnost spolupracovala s policií i v jiných případech, než je brutální vražda, kupříkladu při zločinech proti majetku a nevítězil mnohdy závistivý pocit " co není moje, o to se nestarám".

Ministryně zdravotnictví dnes ráno usilovala o mé zdraví, neboť v Radiožurnálu zcela vážně tvrdila, že odstoupit rozhodně nehodlá, neboť pociťuje uspokojení ze své práce. Sancta simplicissima!

Můj včerejší sloupek z Lidovek, adresovaný členům vlády:

Jeden ze čtenářů mých textů mi zaslal velice zajímavý námět a myslím, že by bylo škodou velikou, převelikou, kdyby měl zapadnout. Proto Vám jej rád přeposílám a silně doufám, že jej rozpracujete s nasazením buldozera do vládní předlohy zákona, neboť níže ocitovaný nápad jistě zapadá jako velmi vhodný kamínek do mozaiky postupného znovuzavádění socialismu v naší vlasti.
Námět vyšel od skupiny podnikatelů, kteří se cítí poněkud dotčeni, že premiér Paroubek a jeho okolí jim viditelně nedůvěřuje a dělá leccos pro jejich potlačení, zatímco zaměstnancům jde na ruku, a to zvláště před volbami. Proto se domluvili na následujícím návrhu: každý zaměstnavatel vyplatí svým zaměstnancům kompletní mzdu, tedy včetně dnes státu odváděného sociálního a zdravotního pojištění a daní a k výplatní pásce přidá každý měsíc ještě rozpis, kam a kolik toho má "lid" státu poslat. Zaměstnavatelé jsou dokonce ochotni hradit svým zaměstnancům poštovné za rozesílání těchto plateb.
Podnikatelé předpokládají, že zaměstnanci důvěru socialistů nezklamou a odešlou patřičné daně vždy včas a s vyšší platební morálkou než podezřelí kapitalisté a socialistická vláda tak získá konečný důkaz převahy "pracující třídy" nad "vykořisťovateli".
Osobně se za zavedení tohoto systému též velmi přimlouvám. Každý zaměstnanec by byl totiž trvale a velice přesně informován, kolik z výsledků jeho práce a námahy shrábne každý měsíc "stát" a mohl by tuto sumu také mnohem snadněji porovnat s tím, co mu stát v různé formě skutečně vrací.
A politikové by se konečně přestali tvářit jako velkorysí a štědří rozdávači peněz a nevyžadovali za to úctu, líbání rukou a vhazování volebních lístků do uren.

J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Potkáš na cestách mnohé lidi, kteří ti nebudou pohodlní .a příjemní, ale co naplat, firma potřebuje jejich zakázky.

Čtenář glos J. W. mi zaslal tři gradované anglické jazykolamy ( pro začátečníky, středně pokročilé a profesionály) a tak si Vám je dovolím postupně nabídnout.
Ten pro začátečníky:
Tři čarodějnice si prohlížejí troje hodinky Swatch. Která čarodějnic e si prohlíží které hodinky Swatch?
Three witches watch three Swatch watches. Which witch watches which Swatch watch?

Milé dámy,
tentokrát se obracím na Vaše životní druhy a otce vašich dětí, abych jim připomenul jednu z největších životních moudrostí, které jsem kdy slyšel: To nejlepší, co můžete udělat pro své děti je být hodný na jejich matku.
Přeju vám hezký den.