ÚTERNÍ GLOSY 27.09.2005

Miroslava Macka
vládní strany na něčem nedohodnou, ministři ČSSD je přehlasují ve vládě a pak s komunisty v poslanecké sněmovně. To je v pořádku. Pokud malé strany hlasitě protestují nebo hlasují proti, je to neslušnost a podraz.
Vskutku jediným rozumným řešením by bylo, kdyby KDU - ČSL a Unie svobody odešly z vlády a ponechaly Paroubka s komunisty vládnout přiznaně samotné. Jenže to US nikdy neudělá, neboť těch devět měsíců do voleb je pro ni posledních 9 měsíců na politické scéně vůbec a lidovci se toho sami asi neodváží, byť jim současný stav ubírá voliče a hlavně zbytek dobrého jména.

Polští poslanci z vyšetřovací komise se velice mýlí, když se domnívají, že privatizaci Unipetrolu provázela korupce - copak si dovedete představit třeba Grosse, že by vzal od někoho peníze?


Můj včerejší sloupek z Lidovek, adresovaný premiérovi Paroubkovi:

Soudruhu předsedo vlády,

zcela u vytržení jsem sledoval televizní sestřih Vašeho sobotního vystoupení na nejvyšším sezení Vaší strany, neboť Váš výkon (a to jak demagogickým obsahem, tak hlavně neuvěřitelně dokonalou formou) v roli parodie na Benita Mussoliniho byl skutečně obdivuhodný a jen velmi přísný kritik by Vám vytknul nepatrně méně vysunutou bradu a výši zvednuté ruky, která ne vždy dokonale kopírovala velkého Duceho.
Lze ovšem předpokládat, že s blížícím se termínem voleb Váš výkon v této roli dosáhne absolutna, k čemuž Vám tleskám.
K čemu Vám ovšem pranic netleskám je způsob, jakým nakládáte s mými nelehce vydělanými penězi, tedy s tou jejich nemalou částí, kterou Vám musím ve formě výpalného (pardon, daní) každý kvartál nedobrovolně odevzdat. Namísto perfektní správy státu, ochrany majetku či dokonalých silnic totiž dostávám zprávy, že mé peníze používáte též na provoz vládního vrtulníku, kterým poletujete po vlastech Českých, přestřiháváte různé ty pásky u novostaveb, třepete si rukou na kdejakých akcích a účastníte se všelikých cvičení, přehlídek a dalších shromáždění občanů - potenciálních voličů. Nemám nic proti tomu, abyste používal vrtulník ke svému předvolebnímu zviditelnění, tedy k volební kampani - ale za své, soudruhu premiére, za své! Silně totiž odmítám, aby byť jen jeden jediný haléř z mých daní byl utracen na Vaši volební kampaň. Ať si Vás platí ti, kteří ve Vás vidí svého premiéra a touží po Vašem znovuzvolení. A to já rozhodně nejsem.

A J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama, zvaného "Starý ještěr":
Dobrému prodavači připadne na devět částí rozumu jedna část řeči.

P. S. Moje žena mi vnukla dobrý nápad: píšu prý pořád jen a jedině o politice a jen zcela výjimečně o něčem jiném - a tak bych měl začít s Viditelným Mackem pro ženy, kde by bylo více příjemností.
A tak začnu kouzelnou historkou z minulého víkendu: seděli jsme venku na slunci a tu se náhle za našimi zády ozvalo syčení téměř hadí. Na kameni za našimi zády se totiž objevilo krásné mourovaté kotě někde ze sousedství a paní domácí, kočce Siegelindě, se to velice nelíbilo. Kotě bylo ovšem docela "oprsklé" a sice s velkým obloukem, ale klidně napochodovalo do domu a k Siegelindině misce se žrádlem. Siegelinda stále protestovala, ale kupodivu kotě si vyhnat netroufla. A tak se vrhla paničce na klín a začala se tvářit jako ta jediná, nejhodnější, nejpřítulnější a nejmazlivější kočička a jen sem tam koukla po kotěti pohledem "stejně mají rádi jedině mne".
Kotě nakonec odešlo zcela přežrané domů a Siegelinda se nakonec také uklidnila a namísto vysedávání na klíně vyrazila ven, aniž se na nás alespoň ohlédla.
A tak mě napadá, jestli, když bych si na chvíli přivedl domů nějakou mladici, by moje žena také začala vrnět a být na mne hodná, nejhodnější, aby té mladé ukázala, komu skutečně patřím. Ale obávám se, že už jsme příliš civilizovaní a tyto přirozené pudy už v nás nejsou, takže by mě ta moje nejspíš vzala pánví.