STŘEDEČNÍ GLOSY 14.09.2005

Miroslava Macka
Dva policisté si vyjeli na Seychely za uprchlým Radovanem Krejčířem, ačkoliv dle renomovaných právníků nemají na tomto území žádné pravomoci. Nic proti takovému výletu, ale za své, za své, ne za naše daně!

Některým věcem prostě nerozumím. Zkvašený hroznový mošt z hroznů českých či moravských smí být burčák, kdežto kupříkladu mošt z vinic v Poydorfu u českých hranic smí být jen zkvašeným hroznovým moštem. Kterému se ovšem také bude nadále říkat burčák. EU je prostě EU.

Čtenář glos J. K. mi zaslal zajímavý údaj k mé glose o 750.000 českých úředníků.
Dovoluji si Vám zaslat informaci o skutečných počtech úředníků,
kteří pracují v "trochu větších" městech. Japonské Tokio, jehož
centrální část má zhruba 12 milionů obyvatel - tedy o chlup více,
než náš Kocourkov, má 50.000 úředníků (opravdu jsou ty nuly jen čtyři), kteří pracují ve dvou budovách..

Můj včerejší sloupek z Lidovek, adresovaný předsedovi ODS M. Topolánkovi

Milý Mirku,

se zájmem jsem čekal, zda se letos splní mé letité přání a na kandidátkách ODS se objeví noví lidé, kteří nepokládají parlamentní sesli převážně za dobře placené zaměstnání a finanční a společenský vrchol své životní dráhy, ale za místo, ze kterého mohou efektivně měnit k lepšímu to, co je v jejich jinak profesně a společensky úspěšných životech před vstupem do politiky hnětlo, co jim nejvíce vadilo.
Lidé, kteří svoje pravicové přesvědčení nemusejí dokazovat plamennými ideologickými tirádami, neboť za ně pravicově mluví celý jejich dosavadní život: úspěšní lidé, obecně známí a vážení ve svém okolí, kteří se rozhodli v čase, kdy aktuálně hrozí spojení socialistické a komunistické levice, tomu svojí kandidaturou zabránit.
Oznámení krajští lídři jsou však stoprocentně lidé z vrcholné politiky, někteří už znační pamětníci. Ne, že by politické zkušenosti byly ke škodě, ale nejsem si pranic jist, jestli to je přesně ten výběr, který ve střetu s levicí přesvědčí veřejnost, že právě oni jsou ti nejlepší, jediní možní, byť si mnohých velmi vážím.
Obávám se totiž, že u politických stran je to stejné jako u šlechtických rodů: není-li trvalý přísun čerstvé krve, nastává nevyhnutelně degenerace.
A tak jen doufám, že za krajskými lídry uvidím zástupy nových, místně vážených tváří a ne do zástupu seřazené stávající poslance, místní politiky a pracovníky stranického aparátu.
Neboť mám obavu, že ty by velká část voličů coby příslib žádoucí změny ke skutečně profesionální, tedy výkonnější, efektivnější a levnější správě státu, nepříliš akceptovala.

Srdečně zdraví Mirek Macek

A již tradičně J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Nikdy z tebe nebude dobrý obchodník, naučíš-li se dříve vydávat než vydělávat.