PONDĚLNÍ GLOSY 12.09.2005

Miroslava Macka
V KSČM to vře: její politikové si uvědomují značnou šanci opět se dostat k moci a začínají mít představu ještě užší spolupráce s Paroubkem, než je Paroubkem deklarovaná představa menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů. Proto tlačí na svého šéfa Grebeníčka, aby
uvolnil místo někomu méně profláknutému, "modernímu", který by z KSČM udělal ještě do voleb přijatelnějšího koaličního partnera.
Co myslíte, najde se 15 let po pádu komunismu dost blbů na to, aby jim opět umožnili vládnout?

Kandidátka ODS vypadá, alespoň co se krajských lídrů týká, značně "mazácky". Vedle ústeckého primátora Petra Gandaloviče (který je ovšem také letitým a letitým politikem) jen samí letití parlamentní mazáci. Bohužel pro politické strany platí to stejné jako pro šlechtické rody: bez přísunu čerstvé krve záhy degenerují.

Tomáš Pitr, šéf firmy Seta - Setuza. Konkurenta Babišova Agrofertu při privatizaci Unipetrolu řekl tisku zajímavou informaci: "Když jsme v Polsku jednali s představiteli PKN Orlen a i s představiteli vlády, tak nám naznačovali, že pokud by o dohodě s námi uvažovali, tak mají zajímavé nabídky od Agrofertu a že je zapotřebí je minimálně vyrovnat."

Můj páteční sloupek z Lidovek, adresovaný řediteli České správy sociálního zabezpečení

Vážený pane řediteli,
V současné době, kdy se blíží schvalování rozpočtu na příští rok a hlavně volby, mluví se také o zvýšení platů státních zaměstnanců. Přitom dobrat se skutečného počtu lidí, kteří jsou placeni z veřejných rozpočtů (nikoliv "jen" z rozpočtu státního), je velmi obtížné. Vládní garnitura mluví o snižování jejich počtu, opozice naopak o zvyšování a vzduchem často létají čísla velmi rozdílná - poslední publikovaný údaj lidí, které zaměstnává stát, je z minulé středy a jde o astronomické číslo 733.000 pracovníků.
Vždy jsem byl a stále jsem přesvědčen, že historicky nejpřesnější údaje má právě Vámi řízená instituce. Vím, že asi nebudete schopen sdělit veřejnosti, kolik existuje zaměstnanců sice soukromých firem, ale natolik svojí činností napojených na příjmy veřejných rozpočtů, že jde v podstatě také o státní zaměstnance, nebo - lépe řečeno - o zaměstnance zcela nebo většinově placené z našich daní.
Snažší by ovšem mělo být zjistit zcela přesně, kolik je zaměstnanců ze všech úřadů, institucí, ústavů, akademií, inspekcí a dalších organizací, které zcela žijí z rozpočtů veřejných, nejen z rozpočtu státního.
Předpokládám, vzhledem k tomu, že Česko je stát o velikosti trochu většího města ve světě, že půjde o čísla docela šokující, ale domnívám se, že tyto údaje by přesto měli mít občané neustále na očích - možná by stálo za to zveřejňovat je pravidelně - a to zvláště v čase předvolebním.
To proto, aby se občané mohli ve volbách rozhodovat více podle toho, jak efektivně jimi zvolení vůdci smečky hospodařili a hospodaří a ne podle sofistikovaných počítačových uměloobličejů, primitivních hesel a nevymahatelných slibů.
S díky .....

Dnes vychází v Lidovkách můj sloupek, adresovaný místopředsedovi vlády Jahnovi.

A J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
Pro každou chybu, které se člověk dopustí, má jednu omluvu, ale jen jednu. Když někdo udělá tutéž chybu dvakrát, pak má zvednout ruce k nebesům a přiznat se k nedbalosti a darebáctví.