Osoblahu proslavil Hotzenplotz.

Německé jméno Osoblahy zní Hotzenplotz. Děti na celém světě milují knižní i fimové pohádky o loupežníku Hotzenplotzovi, kterého podle Osoblahy pokřtil spisovatel Otfried Preussler. U nás je Hotzenplotz neznámý, ale někteří nadšenci už přemýšlí, jak nalákat turisty na Osoblažsko tím, že ho prohlásí krajem raubíře Hotzenplotze.
Preussler se narodil roku 1923 v německé rodině v Liberci. V dětství po večerech u petrolejové lampy naslouchá vyprávění své babičky Dory o čarodějnicích, loupežnících, vodnících a strašidlech. Po maturitě v roce 1942 byl povolán na východní frontu, kde jako jednadvacetiletý poručík padl do sovětského zajetí. Na svobodu se dostává až v roce 1949. Se svou rodinou odsunutou z Čech se setkal až v Bavorsku. Dnes žije v Rosenheimu.
Otfried Preussler se stal učitelem a postupně se zařadil mezi přední autory pohádek, za které dostal řadu ocenění. Pro německojazyčné čtenáře například objevil koutlo Ladových příběhů o KocouruMikešovi, které převyprávěl v knížce Kater Mikesch. Když do své pohádky vymýšlel jméno pro postavu potrhlého vzteklého loupežníka, vzpomněl si na libozvučný německý název Osoblahy Hotzenplotz. Knížka Rauber Hotzenplotz poprvé vyšla v roce 1962 a následovaly další příběhy loupežníka i jejich filmové zpracování. Raubíř Hotzenplotz byl přeložen do 34 jazyků, ve světě se prodalo přes šest miliónu výtisků. Dokonce i v Japonsku se Hotzenplotz řadí mezi nejčtenější dětské knihy, ale u nás zůstal téměř neznámý.
"O loupežníku Hotzenplotzovi jsem slyšel a dokonce mám jeden výtisk, ale zatím jsem nevěděl jak se naše Osoblaha dostala do německém pohádky" říká starosta Osoblahy Jiří Franc.
"Naše děti Hotzenplotze milují a pořád si ho pouští na videu. Po dobá se to tradičním českým pohádkám o Kašpárkovi. Dokonce tam Kašpárek neboli Kasperl vystupuje a pomáhá překazit Hotzenplotzovy plány," dodala Zuzana Kiefer, která se narodila v Krnově a provdala se do Německa. V jedné pohádce například Hotzenplotz ukradne Kašpárkově babičce kafemlejnek, a protože policie je neschopná, zahájí Kašpárek s kamarádem Sepplem pátrání. Mazený Hotzenplotz nastraží past a oba zajme. Kašpárka prodá zlému čaroději Petrosilu Zwackelmannovi, který neumí odčarovat šlupku z brambor. Kašpárek musí loupat a vařit brambory, zatímco Seppel slouží loupežníkovi. Oba kamarádi nakonec osvobodí vílu, přemohou čaroděje i loupežníka a získají kouzelný prsten, kterým přičarují babičce mlýnek na kafe.
Krnovský Týdeník Region ze dne 28.prosince 2004.