STŘEDEČNÍ GLOSY 24.08.2005

Miroslava Macka
Byl bych moc rád, kdyby mi někdo vysvětlil případ "katarský princ", neboť mu opravdu nerozumím. Znamená to snad, že když odjedu kupříkladu do Německa a tam někoho zavraždím, nebudu souzen v Německu, ale poslán k potrestání šupem do Česka?

Vybuchla další dopingová bomba: sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong měl - dle francouzského tisku - v roce 1999 užívat erytropoetin, tehdy testy neodhalitelný a dnes údajně v jeho tehdejších vzorcích nalezený.
Osobně mám na doping již léta a léta stejný, neměnný názor: zcela bych jej povolil - jen s tím, že by profesionální sportovci nespadali do systému solidárního zdravotního pojištění, ale platili vyšší zdravotní rizika ze svého.
Vždyť vezměte si takové závody F 1: také mnohem více záleží na nákladné technice, než na jezdcích - viz výsledky Michaela Schumachera. A zaměňte si automobilky a sponzorské firmy za firma farmaceutické - a jde v podstatě o totéž.

Můj včerejší text z Lidovek:
O jazycích záhadných, srozumitelných i velmi srozumitelných

Velkou výzvou pro záhadology a amatérské luštitele neznámých jazyků by mohl být následující text, který je přepisem části rozhovoru Alexandra Mitrofanova z deníku Právo se současným ministrem financí a místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Ten totiž na jasnou, česky položenou otázku, probíhá-li nějaká modernizace ČSSD, kterou na posledním sjezdu tak plamenně avizoval (a která jaksi není vidět) a čím by podle něj měla být moderní česká sociální demokracie, odpověděl záhadným jazykem, sice na první pohled češtině podobným, nicméně nesrozumitelným, zvláště co se obsahu sděleného týká: "Já si myslím, že je to strana, která je poučená vládní odpovědností, kterou měla. Musíme být schopni realisticky zhodnotit kontakt mezi realitou a naším dlouhodobým stranickým programem. ČSSD musí hledat podporu pro sociálně - demokratický projekt ve společnosti, ve které probíhá určitý dynamický proces."
Osobně jsem nad tím textem strávil dosti času, ale celkového významu jsem se nedopátral, nepočítám-li dílčí poznatek, že realita a dlouhodobý strategický program ČSSD jsou nebe a dudy a ČSSD se v dynamickém budoucnu spojí s třeba s bolševickým čertem, jen aby se mohla udržet u koryt.
Ale možná se mýlím a tak rád uvítám každou nezištnou pomoc při luštění skutečného obsahu tohoto sdělení v tomto záhadném jazyku.
To takový čerstvý, nejčerstvější ministr kultury Vítězslav Jandák je z jiného soudku, pardon, nočníku: Jeho čeština je totiž tak lidová, že jí určitě musí rozumět každý. (Pak ovšem pranic nechápu, jak se mohl stát ministrem, neboť kultura jazyka je velmi nepominutelnou součástí kultury.) Vždyť po otázce Renaty Kalenské z Lidovek "Budete mít imagemakery? Jste takový lidový, bodrý...Už vám byly vytýkány výroky typu "když pan premiér něco řekne, sedne to jako prdel na hrnec." následovala jadrná odpověď: "Takových výroků se už musím vyvarovat. Tehdy jsem byl Jandák, dnes se k tomu píše ministr. Ale já zůstávám dál Jandákem, jo? Zjišťuji, že mě vždy nesnášejí lidé, kteří mě neznají. Teď si nefandím ve vztahu k vám, ale když mě pak poznají, říkají: "Ježíšmarjá, vždyť ty seš normální slušnej chlap!" Já jsem tady, abych ten odkaz toho Pavla dotáhl. Víte, moje kariéra není být ministrem. Pardon. To ne. Já teď přináším určitou oběť. A chci sloužit. politik má sloužit. A hlavně nemá být ta hvězda showbyznysu."
Docela věřím, že přijetí funkce ministra kultury je ze strany Vítězslava Jandáka skutečnou obětí, ovšem alespoň za sebe a své okolí ho mohu ujistit, že po jeho jmenování pravděpodobně trpíme mnohem, mnohem více než on. A protože se trochu známe, dovoluji si dát mu dobrou radu: Být Vámi, tu oběť bych raději nepřinášel.
Zato premiér Paroubek umí věci "odkomunikovávat", jak s potěšením říká, aby nemusel použít přiléhavější a hlavně české slovo "okecávat", a to vždy ke svému prospěchu. To mu třeba zavolá předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt a pozve ho na schůzku, aby jej informoval o předběžných propočtech zvýšení cen zemního plynu a elektřiny. A premiér hned svolá tiskovku a na té s vysunutou bradou a ještě vysunutějším břichem s rázností vůdce smečky oznámí, že po jeho jednání s předsedou Energetického úřadu a ministrem průmyslu a obchodu Urbanem budou ceny zvýšeny maximálně tak a tak, což je zásluhou vlády - a hlavně jeho osobně - mnohem méně, než předpokládali analytici.
To je přece štramák! Každá rodina sice vyplázne za plyn a elektřinu pěkných pár stovek až tisíců korun ročně navíc, ale čacký Paroubek i z toho dokáže udělat osobní zásluhu!
Problém je ovšem v tom, že vůdcem smečky se nikdy stát nemůže, i kdyby pravidelně svolával tiskovky, na nichž by oznamoval, že zásluhou jeho vlády bude o víkendu mnohem tepleji, než předvídal Hydrometeorologický ústav nebo že za značný výskyt hub může jeho předvolání ministrů zemědělství a životního prostředí na kobereček. Jiří Paroubek totiž může být v čele jen a jedině stádu s vysokým podílem značně obleněných ovcí.

Socialista je člověk, který Vám dá peníze v nouzi, do které byste se nikdy nedostali, kdyby vám je předtím nesebral.