ÚTERNÍ GLOSY 16.08.2005

Miroslava Macka
Nového ministra kultury Jandáka uvedl premiér Paroubek slovy: "Má řadu přátel v uměleckém světě, patří mezi ně i slavný hollywoodský herec Michael York."
Další věta, za kterou by měl náš (!!?) premiér okamžitě odejít do nenávratna. Ale možná jen chtěl vrátit Jandákovi jeho lichotiví slova o Paroubkově schopnosti mluvy: "Když něco řekl, sedlo to jako prdel na hrnec."
Mně ovšem připadá, že když Paroubek něco řekne, sedne to jako hovno do hrnce. Navíc je důvod jmenování Jandáka zcela jasný: je to kámarád z doby společného působení na pražské radnici. Myslím, že by byl nejvyšší čas udělat na pražském magistrátu důkladný forenzní audit této doby - ale do toho se nebude chtít vůbec nikomu, bez ohledu na stranickou příslušnost.

Redaktorka Lidových novin Jana Machalická píše v dnešním komentáři ke jmenování Jandáka ministrem kultury mj. "Pokud se státní peníze nebudou rozdělovat podle závazného a transparentně určeného klíče, je každý ministr kultury ve vládě zbytečný."
Dovoluji si nabídnout jiné konstatování: "Pokud nám stát ponechá naše peníze v kapse, rozdělíme je mezi umělce nákupem jejich produktů a služeb vždy zcela transparentně, ministerstvo kultury se může zrušit a ušetřené peníze nám stát opět může ponechat v kapse."
Chápu ovšem, že pro mnoho "umělců" je taková představa noční můrou.

Česká výkonná moc opět posílila: náměstkem ministra zahraničí se stal dosavadní velvyslanec ČR v Rusku Jaroslav Bašta, známý to neschopný organizátor nesmyslné Zemanovy akce Čisté ruce. Další důvod, proč se stydět vládu věcí našich.

Dnes vychází v Lidovkách můj text Nové přírodní zákony neboli Czechlex.

Opět po dlouhé době připomínám, že na skladě je ještě pár výtisků knihy "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich)", kterou jsem napsal s mou paní. Objednat ji můžete na adrese m.vitovcova@volny.cz za 220.-Kč + balné + poštovné, dohromady za 296.-Kč.