STŘEDEČNÍ GLOSY 10.08.2005

Miroslava Macka
Odvolací soud nevyhověl žádosti Radovana Krejčíře o odškodnění za tři měsíce prokazatelně nezákonné vazby. Odporovalo by to prý dobrým mravům, neboť Krejčíř se vyhýbá spravedlnosti a je na útěku.
Této logice nerozumím a dávám k úvaze následnou skutečnou soudní historku z Anglie 18. století.
Část lodní posádky se vzbouřila a během pokusu o převzetí lodi na této vypukl požár. Hasili z pochopitelných důvodů všichni, a to doslova s nasazením života.
Námořní soud v Bristolu nejprve vzbouřence nechal vyznamenat za chrabrost - a následně dal popravit za vzpouru.
Jak by asi rozhodoval dnešní soud český?

Můj včerejší text z Lidovek:

Pár smutných srpnových postřehů

Začnu ovšem zdánlivě vesele: od 1. září letošního roku si mohou organizace a úřady zažádat na kterékoliv poště o přidělení "elektronického razítka", což je evropský unikát, elektronická značka nahrazující klasické gumové razítko. Představte si tedy, že po 1. září tohoto roku nebudete muset vystát frontu kupříkladu při odevzdávání daňového přiznání, ale zašlete přiznání v elektronické formě na berňák a ten vám tímto elektronickým razítkem potvrdí přijetí dokumentů. Jistě si dovedete představit desítky a desítky jiných možností.A také ušetřený čas, kanceláře a hlavně úředníky, když by se elektronické úřadování rozšířilo všude.
Jenže vsaďte se: až se elektronické úřadování skutečně rozšíří, ba dokonce i tehdy, až úřady budou dokonale propojeny navzájem a nebudou tedy po nás chtít pořád dokola informace a údaje, které jsme jim mnohokrát poskytli, úředníků pranic neubyde. Ba troufám si tvrdit, že jich oproti dnešku ještě přibyde.
Už vidím, jaké další skvělé úřady kolem elektronického razítka vznikají: Nejvyšší kontrolní úřad elektronického úřadování ( v čele s bývalým pražským primátorem Igorem Němcem, který do této funkce přejde z Úřadu na ochranu osobních údajů, kam míří zásluhou kamarádů senátorů dnes, což bude situace zcela výtečná) s krajskými pracovišti, dále speciální policejní útvar, zabývající se elektronickou kriminalitou, samozřejmě i s vlastní tiskovou ( nikoliv elektronickou) mluvčí, jistě také zvláštní poslanecký výbor, mající v náplni práce přípravu "elektronické" legislativy a sem tam také parlamentní vyšetřovací komise.
Ale jistě vzniknou i úřady nové, s elektronickým úřadováním vůbec nesouvisející, které nejen že pohltí propouštěné úředníky ze stávajících úřadů, ale naberou i spoutu úředníků mladých, začínajících. Vsaďte se!
Jeden malý úřad ( tak se dvěma lidmi) bych ovšem ze svých daní rád zaplatil. Byl by to úřad, který by monitoroval projevy, proslovy a proštěky současného premiéra Paroubka a jazykově by je porovnával s projevy různých těch Bilaků, Štěpánů a jak se ještě jmenovali. A s výsledky by úřad široce seznamoval veřejnost, aby si tato uvědomila, že podobné až stejné vyjadřovaní není způsobeno ničím jiným, než stejným způsobem uvažování, stejnou mentalitou a měli tedy dost informací k tomu, aby se v příštích volbách mohli podle toho zařídit. Tady vám ovšem žádnou sázku nanabídnu. Obávám se totiž, že Paroubkova současná popularita je na výši nikoliv navzdory jeho bolševickým manýrům, ale právě kvůli nim. A voliče, bohužel, vyměnit nelze.
Také se roztrhl pytel s pošklebováním se nově založené politické straně s evropským poslancem Vladimírem Železným v čele. Populistická prý je - vždyť má v programu věci, které jdou spoustě občanů na nervy, které jim vadí. Islamizace Evropy? Jistě je to závažný problém a je nejvyšší čas o něm diskutovat a nalézat průběžná řešení na domácí i mezinárodní scéně. Možnost dát si před jízdou skleničku vína či pivo? Proč ne - existuje spousta evropských států ( Francie, Švýcarsko a další), kde je to tolerováno, neboť dokonce ani z medicinského hlediska nejde o žádný problém. A argument zastánců nulové tolerance, že lidi by pak popíjeli ještě víc, je absurdní: kdo s vyšší hladinou alkoholu chce za volant zasednout, činí tak klidně i dnes. Příkladů vidíme denně dost a dost a jak je zřejmé, tresty příliš, ba skoro vůbec, neučinkují. Zavést označené restaurační a kavárenské prostory také pro kuřáky? Proboha, proč ne, proč by si kuřáci nemohli ničit dobrovolně zdraví ( stejně jako alkoholici, kterým v hospodách nikdo popíjení nezakazuje), zvláště když mají svoji případnou léčbu spotřebními daněmi na cigarety (a špiritus) dávno předplacenou.
Takže, sečteno, podtrženo, nová politická strana se zaobírá věcmi, které spoustě lidí vadí a které stávající politické strany z různých důvodů neřeší. Pak ovšem spíše půjde o stranu populární a ne populistickou.