ÚTERNÍ GLOSY 12.07.2005

Miroslava Macka
Vrátil jsem se ze Švýcarska, odkud se Česko pozoruje špatně (zvláště z hotelu Beau Rivage v Lausanne) a s potěšením konservativce jsem zjistil, že se za dobu mé nepřítomnosti nic nezměnilo: Velký Zametač (problémů pod koberec) Jiří Paroubek s "elegancí" sobě vlastní "vyřešil" spor mezi ministrem spravedlnosti Němcem a nejvyšší státní zástupkyní Benešovou a ještě to stačil okomentovat blábolem, že si po útoku v Londýně nedovede představit, kdo by Benešovou vystřídal!
Spravedlivý ministr Němec zase dokončil návrh zákona o majetkových přiznáních politiků, které by kontrolovala "nezávislá" rada, složená ze 13 pašáků, jmenovaných poslanci, senátory, vládou, prezidentem, ombudsmanem, předsedou Nejvyššího soudu a předsedou Nejvyššího správního soudu. (Vzhledem k tomu, že jde o funkce ryze politické, jde o nezávislost vskutku ukázkovou.)
Pokud by byl zákon přijat, měla by tato rada moudrých velké pravomoci, včetně možnosti zkoumání majetkových přiznání politiků. Že by při této radě vznikl Úřad se spoustou sekretářek, automobilů, mobilů a kamarádů je více než jisté. Kdo by to všechno zaplatil je zcela jasné. Kdo by hlídal tyto podivné hlídače, je naopak zcela nejasné.

Také podtitulek v dnešních Lidovkách "Premiér Paroubek uvažuje o odškodnění německých antifašistů" je typicky česky zavádějící: nepředpokládám totiž, že by Paroubek ze svého někoho odškodňoval. Jen se chystá udělat gesto za cizí peníze - tedy, bohužel, za naše, aniž se nás zeptá, zda chceme či nikoliv.
P.S. Já nechci.

Platíme vysoké daně, vzhledem k současné příznivé fázi ekonomického cyklu se na daních vybírá více a více miliard, socialistická vláda však plánuje na příští rok dluh ve výši 76 miliard. Přitom se můžete vsadit, že stovky miliard z našich kapes protečou státním rozpočtem s efektivitou velmi, velice nízkou.

Dnes vychází v Lidovkách můj článek "Chamberlainovsky, nebo churchillovsky?" týkající se současného terorismu a jen doufám, že vybudí bouři kladných i záporných reakcí.