STŘEDEČNÍ GLOSY 22.06.2005

Miroslava Macka
Premiér Paroubek jedná s rázností tajemníka KSČ: pozval si na koberec ministra vnitra Bublana a žádal hlavy všech policistů, zodpovědných za útěk Radovana Krejčíře. Ba i o odpovědnosti policejního prezidenta se zmínil.
Škoda jen, že občanům nepřipomněl, kdo byl léta a léta odpovědný za resort vnitra a o nutnosti začít zametat schody seshora.
I tak bych měl ovšem velké obavy, že Grosstapo (čímž rozhodně nemyslím celou policii) bude jen časem vyměněno za Paroubkomando.

Když už jsem u toho Paroubka, čtenář glos P. U. mi přeposlal krásnou slovní hříčku čtenáře iDnes, charakterizující program ČSSD: Plnou parou back.

Hospodářské noviny se věnují problémům se splácením stavby Sazka Arény. Jezdím kolem často a tak navíc vidím, jak málo je tato megalomanská stavba využívána: ztrátový musí být rozhodně i její provoz. Žádný soukromník by si něco takového postavit nedovolil, jen "zainteresovaní" státní úředníci a nebo, jako v tomto případě, zvláštní hybrid Sazka.

Můj včerejší text z Lidovek:

Největším nepřítelem svobody je lhostejnost.

No, to jsem si tedy tím minulým textem na tomto místě dal! Dostal jsem spoustu a spoustu dopisů a mailů, jimiž se jako červená nit táhlo poselství, abych se konečně vykašlal na psaní o politice a štandopede se věnoval psaní o zahradě, kočce, ježcích, dobrém jídle a pití a dalších příjemnostech života, neboť taková slova hladí po duši a toho je dnes moc a moc zapotřebí.
Což uznávám - ale zrovna tak opakováním zdůrazňuji to, co jsem napsal v titulku: když se všichni vykašleme na přemýšlení o politice, na tříbení politických názorů a spokojíme se s jednoduchým a pohodlným "všechno je to stejná pakáž", pak si můžeme být stoprocentně jistí, že nám nakonec nějaká ta pořádná pakáž určitě hodně dlouho povládne.
A tak mi to nedá, abych Vám nepřipomněl, že sice všichni politikové nám před volbami slibovali hodně peněz do rozvoje mladé generace, do vzdělání nebo do dopravní infrastruktury, ale pak raději namísto všemožné podpory všemožných sportovních a jiných aktivit mládeže (což je podle mého názoru navíc nejlepší protidrogová politika, a ne dohazování výroby různých zcela neúčinných letáčků, pořadů a akcí za naše peníze svým kamarádům) vydyndají z vlády přes půl miliardy na mistrovství světa v lyžování (což by měly zaplatit přece ty firmy, které na něm následně vydělávají). A že zcela souhlasím s tím, aby naopak vláda uvolnila miliardy na stavbu moderní Národní knihovny, ovšem pod jednou podmínkou, totiž že se pak komerčně využije její současné sídlo, Klementinum, tak, aby na tu novou knihovnu pokud možno vydělalo a ne, že se tam vytvoří další garáže pro senát nebo nějaký Úřad pro podporu evropské ústavy či jakýkoliv úřad jiný, obsazený kamarády a kamarády kamarádů.
A dálnice D1 je zacpanější a zacpanější a namísto rychlé výstavby moderní silniční sítě je vnitřní dluh českých silnic už někde na bilionu korun, ale politikové jednotlivých stran se předhánějí v tom, aby svým voličům ještě více rozdávali z cizího a byli tak znovuzvoleni a měli tak více ve svých kapsách.
A také bych rád napsal o našem soudruhu premiérovi, který s vážnou tváří povídal v Radiožurnálu o neschválení návrhu rozpočtu EU:
"Vlažně řeklo NE rozpočtu Holandsko a Švédsko a tvrdě Finsko a Velká Británie. Když jsem se jich zeptal proč, odpovědi jsem se nedočkal." Jak vidíte, umí to na mezinárodní scéně pěkně roztáčet a rozhodně netrpí komplexem méněcennosti. Bohužel, jak se zdá, nemívá ani intelektuální pochybnosti, ač zrovna v tomto případě by je mít mohl: může z hlavy říct jeden jediný historický příklad, kdy jsme si o své budoucnosti, ať jsme se vyptávali jak vyptávali, rozhodovali sami?
Ještě, že víkend byl nádherně slunečný (až polojasný), čehož využila kočičí slečna Siegelinda k tomu, aby si pořádně prohřála kožich, i tak se natáhla jak široká tak dlouhá do vyhřáté zeminy v doposud prázdném (kaju se) truhlíku pod oknem a přes okraj jí půvabně visela jen levá přední tlapka a špička ocasu - velmi zajímavý obrázek.
Také protěž, o které jsem na jaře psal, že zřejmě odešla do alpského nebe, se zázračně vzpamatovala a dnes už kvete dvěma desítkami květů. A což teprve lesní jahody, které se svými sprintujícími oddenky dosáhly každého myslitelného i nemyslitelného místa a které jsme proto v sobotu trhali po hrstech !
A nesmím též zapomenout na přívětivé posezení na ohromném žulovém balvanu, který přes den naakumuloval neuvěřitelné množství energie, kterou po soumraku vyzařuje zase zpět, a to kupodivu nejen ve formě tepla, ale i zvláštní pohody, poklidu a míru.
A v žádném, ale rozhodně v žádném případě nezapomeňte na to, že je dnes letní slunovrat, což je nádherný důvod k pěknému večernímu posezení s nějakou tou pochoutkou, se sklenkou (nemusí být jedna) dobře vychlazeného vína a s těmi, které milujeme.
Ať se Vám daří!

Staré české přísloví:
Kdo nevděčnou pánům hude, houslemi o hlavu míti bude.