PONDĚLNÍ GLOSY 20.06.2005

Miroslava Macka
Český systém zdravotních pojišťoven nefunguje jak má a tak už i lidovci v čele s Kalouskem mluví o tom, že by stačila zdravotní pojišťovna jedna. Řešením je ovšem více konkurenčního prostoru pro zdravotní pojišťovny a ne likvidace toho nstávajícího. Politicky je pak řešením nevolení těch politických stran, které mají socialismus zažraný přímo v genech, tedy i lidovců.

Nejen podle Lidových novin premiér Paroubek svůj včerejší televizní duel s předsedou ODS Topolánkem prohrál, neboť jeho nepřesvědčivá směs pragmatismu, demagofie a arogance čouhala z jeho vět jako sláma z bot.
Což mi připomnělo jeden moment, kdy jsem seděl na fotbalové tribuně ostravského Baníku a kolem skandovali diváci "Baník, to je mužstvo, Baník, to je mužstvo", neboť ten právě porazil v posledním ligovém kole Spartu a stal se vítězem: stařík sedící vedle a chodící na zápasy ostravských fotbalistů půl století do toho tiše, znalecky pronesl: "To je liga, když ji může vyhrát Baník."

V českém Kocourkově by se podle útěku z rukou policie dramatický film natočit nedal: Radovan Krejčíř, zadržen ve svém domě hordou maskovaných policistů odešel na toaletu, vylezl okénkem ven a odjel svým autem pryč. Tragikomedie ovšem ano.

Postarší Američanka Diane Huttová žaluje kosmetickou firmu Estée Lauder kvůli klamavé reklamě. Firma totiž hlásá, že její krémy a další produkty odstraní viditelné příznaky stáří, přičemž ve skutečnosti tomu tak není.
Myslím, že by paní Diana Huttová ten proces vyhrát neměla. Za blbost se platí, říkával totiž můj moudrý otec a tak jen zaplatila za tu svoji. Navíc, když si napatlá na obličej půlcentimetrovou vrstvu jakékoliv krému Estée Lauder, viditelné příznaky stáří skutečně zmizí.
Jo, už Karel Čapek říkával, že mladé dovede být každé tele, ale stárnout se musí umět.

Zítra vychází v Lidovkách můj text s názvem "Největším nepřítelem svobody je lhostejnost".