STŘEDEČNÍ GLOSY 15.06.2005

Miroslava Macka
Z našich už tak vysokánských daní chce vláda dát každoročně rodičům prvňáčků tisícovku. Obávám se ovšem, že přesně ti rodičové, kterým dnes "chybějí" peníze na vybavení dětí do školy, spíše tu tisícovku propijí či jinak probendí, než aby za ni nakoupili svým dětem učební pomůcky.
Takže zase jeden socialistický "nákup" volebních hlasů, nic jiného.

Můj včerejší text z Lidovek:

Dny, kdy si na politiku ani nevzpomeneme.

Jsou dny, kdy bych mohl napsat málem tucet článků na aktuální politické téma a kdy si labužnicky vybírám to, které mne provokuje k co nejostřejšímu vypíchnutí problému, který mne zaujal. A jsou ovšem také dny, kdy mohu prolistovat tucty stránek deník, veletucty stran časopisů a ještě k tomu poslouchat půl tuctu rozhlasových stanic - a nenarazím na nic, co by ve mně vykřesalo jedinou maličkou jiskřičku zájmu.
Tento víkend patřil zřetelně k tém druhým a byť jsem si zajel k benzínové pumpě pro náruč novin a časopisů, které jinak nekupuji a nečtu, nenarazil jsem na nic, co by mne inspirovalo.
A tak jsem vyrazil do zahrady a vyplel vřesoviště,v němž se některé plevele záludně usídlily v samých středech vřesů, vřesovců, japonských azalek a dalších stálých obyvatel a pak se věnoval trávě, která s neuvěřitelnou houževnatostí atakuje hranici mezi trávníkem a záhony. Snažil jsem se obzvlášť důkladně, neboť odpoledne měli dorazit lidé z jednoho časopisu, aby napsali a nafotografovali o zahradě reportáž a já ji chtěl představit v obzvláště přívětivém stavu, tak jako ženu, jejíž krásou se chlubíme, zvláště když po včerejším večerním zahradnickém deštíku vypadala šťavnatě a bujně a naopak od rána prosvítalo slunce přes bělavé mraky a vytvářelo tak fotograficky dokonalé osvětlení.
Také jsem se potěšil sýkorkami, kosy, vrabci a další ptačí havětí, která se chodila napájet do pítka v žulovém balvanu, jednoho mladého vrabčáka (snad) zachránil ze spárů kočičí slečny Siegelindy, s potěšením pozoroval šneka, který mi během oběda pomáhal likvidovat nezlikvidovatelnou plevel, které se u nás říká "bršlena" a pozdravil jednoho z ježků, který se rozhodl, že se projde i během dopoledne.
V bohulibé práci mne vyrušil známý starožitník, který mi zavolal, že má dva obrázky od Mařákova žáka Fuersta a že se odpoledne zastaví. Což učinil, ale protože šlo o obrázky namalované v době války, kdy sloužily coby protihodnota za husičku, mouku nebo brambory a toto jejich užití se na jejich kvalitě dosti projevilo, z obchodu sice sešlo, alei tak šlo o setkání přátelské, s příslibem budoucím.
Záhy dorazili novináři a jali se prolézat zahradu, fotografovat a vyptávat se na to či ono a do toho svítilo slunce, zpívali ptáci a vůbec bylo přívětivě lenošivé nedělní odpoledne. Což inspirovalo moji paní a tak v okamihu vytvořila dvě pizzy, přičemž nešetřila čerstvými bylinkami z kuchyňské zahrádky, navršila na misky olivy, okurčičky, kukuřičky a další obložné pochutiny, já otevřel patřičně nestudenou neteplou lahvinku Chateau Rauzan - Ségla z mladých rév a uprostřed zahrady jsem seděli, pojídali, povídali si, smáli se a vůbec měli radost ze života. Ba i na druhou lahvinku došlo, na sýry a drobný moučník a věřte, že nikomu se v podvečer nechtělo vstávat a jít po svých. A tak jsme se alespoň domluvili, že se záhy zase sejdeme u dobrého jídla, pití a hovoru.
A teprve při umývání nádobí v kuchyni ( já myl, žena utírala, neboť není nad ruční mytí, zvláště u staršího porcelánu a myčky, která čas od času vytváří nechutně páchnoucí talíře, hrnečky a příbory) jsem si uvědomil, jaký nádherný den jsme prožili a jak nám vůbec nechybělo nic z toho, co se nazývá politika.
A říkal jsem si, jak by bylo krásné, kdyby nám politika neříkala nic nejen proto, že od ní utečeme do nejhlubšího soukromí, ale kdyby nám neříkala nic ani ve dny všední a na místech veřejných. A to proto, že výsledky jejího působení by byly tak samozřejmé, neboť neodporující zdravému rozumu, že bychom je pranic nevnímali, jako nevnímáme netlačící boty, fungující játra nebo práci dokonale profesionálního řidiče autobusu.


Čtenář glos K. Č. mi k tomuto článku napsal:
....konečně něco, co je k něčemu - ptáci, okurčičky, slečna Siegelinda a bršlena. Vykašlete se už na tu českou politiku, na
ten hnus a piště tohle.
K tomu moje poznámka: docela vážně o tom pouvažuji, měl jsem ovšem ten článek také za "politický" ( v čapkovském slova smyslu).

Staré české přísloví z dob, kdy neexistoval "bulvár":
Babích klepů ani na svini neobjedeš.