ÚTERNÍ GLOSY 14.06.2005

Miroslava Macka
Premiér Paroubek poskočil na třetí místo v "důvěryhodnosti"! politiků, hned za ministra kultury Dostála a prezidenta Klause. Netřeba si ukroutit hlavu nad tím, že tento hbitý řešitel problémů (čti: jejich zametač pod koberec nebo vyrážeč klínu klínem) je takto hodnocen.
Průzkum totiž neříká skoro nic o důvěryhodnosti politiků, zato říká mnoho o našich spoluobčanech: stačí si jen připomenout, kterak byl nejdůvěryhodnějším politikem "superúspěšný podnikatel" Václav Cestovka Fischer nebo Stanislav Gross neblahé paměti.

V dnešních Lidovkách přitom Pavel Páral v článku "Ať Paroubek vrátí diplom" přesvědčivě dokazuje, že "pokud jde o ekonomické reformy, prokazuje český premiér opravdu fenomenální neznalost". Ale není právě proto Paroubek mezi jistou skupinou obyvatel populární, neboť mluví jejich jazykem a podle nich se "nevyvyšuje"?

A už je to opět tady: starosta Prahy 4 Zdeněk Hovorka (ODS), byv dotázán, kde vzal při svých příjmech miliony na byt a jiné požitky, nejprve mlčel a mlžil a pak v toku času prohlašoval, že za a.) z úspor, za b.) z příjmů z podnikání a z restitucí, za c.) z prodeje obrazů a starožitností, přičemž ani v jednom případě své tvrzení nedoložil a vzduchem opět lítali kupci a věřitelé, kteří si nepřejí být jmenováni.
Pozoruhodné - velmi bych se divil, kdyby politicky přežil.

Evropská komise včera zveřejnila průzkum, podle něhož si třetina obyvatel Evropy myslí, že Slunce obíhá kolem Země. Jak je vidět, politikům se jejich sliby o vzdělanostní informační společnosti příliš plnit nedaří. Ale možná, že je to dobře - aby nakonec neplatilo parafrázované staré české přísloví "Já vzdělanec, ty vzdělanec - ale kdo bude pracovat?"


Čeká nás bohužel období, které budeme muset stoicky přečkat: i v denících se na nás budou neustále cenit "superstar". Při té příležitosti si vzpomínám na odpověď Geoge Bernarda Shawa, který nenacházel vlídné slovo pro jednu zpěvačku, když se mu tato ve společnosti pochlubila, že dostala od ctitele šek na tisíc liber. Zněla: Madame, za ty peníze už byste se mohla naučit zpívat.

Staré české přísloví z doby, kdy průzkumy popularity politiků ještě neexistovaly:
Nízký plot lecjaká koza přeskočí.