Uherský Brod: Lubomír Málek a jeho životní jubileum

primáš muziky FS Olšava
V Olšavě se v letošním červnu chystá velká sláva, neboť dlouholetý primáš muziky oslaví kulaté životní jubileum - šedesátiny. Většina folklorních příznivců jej zná jako primáše a zpěváka, méně je známo,že než se dostal k postu primáše, vystřídal několik hudebních nástrojů. Hrál od dětství samozřejmě na housle, ale v Olšavě začal někdy v 15 letech jako klarineťák a koketoval tak trochu také s cimbálem. Housle to však vyhrály na celé čáře. A když kolem r. 1970 zůstalo prázdné místo primáše po odchodu Jaromíra Procházky z Brodu i z muziky Olšavy, zůstal pak Luboš primášování věrný až do současné doby.
Vést muziku není jednoduché, skloubit všechny nástroje v jeden kompaktní celek v hodinách zkoušek i vystoupení vyžaduje nutnou dávku trpělivosti. Za ta léta práce to znamená kromě zmíněného také velkou lásku k muzicírování, obětavost a hodně času, v podstatě na úkor rodiny a dalších koníčků.
Práce muzikanta není omezena jen hraním, patří k tomu také úpravy lidových písní-pro muziku nebo pro taneční choreografii. Za ta léta těch úprav Luboš spáchal nepočítaně. A hrají se dodnes.
Jeho folklórní kariéra - to je kromě houslí také zpěv. Již jako mladého ho spolu s dalšími zpěváky oslovil BROLN, absolvoval s nimi řadu živých vystoupení, rozhlasových, televizních a gramofonových nahrávek. Ve své generaci patřil ke stálicím moravských folklorních zpěváků.
Vystupuje a natáčí také se zahraničním hudebním tělesem, bratislavským OLUNem. Důkazem je společné CD.
Folklorní soubor Olšava
Život mu nadělil tolerantní ženu a dvě dcery, Jitku a Táňu, obě hudebně nadané. Odmala hrály na housle, zpívaly, nejdříve jako dětské sólistky, později i v dospělosti nejenom s Olšavou, ale i s jinými muzikanty a orchestry. Jejich hudební kariéra se slibně rozvíjela nejenom na amatérské bázi, hudba, ať už folklór nebo jiné žánry, se stala jejich koníčkem i profesí zároveň. Také své protějšky hledaly holky Málkovy v hudebních vodách - jsou to profesionální muzikanti, takže o hudební potomstvo Luboš určitě mít strach nemusí.
Já myslím, že můžu mluvit za všechny Olšaváky, když Lubošovi k jeho narozeninám popřeju hlavně hodně zdraví, také radosti v rodinném kruhu i radosti z dalšího muzicírování.

Za Olšavu Lenka Švehlíková

Folklorní soubor Olšava
Lubomír Málek