ČTVRTEČNÍ GLOSY 9.06.2005

Miroslava Macka
Konečně se zjistilo, kdo jezdí po Praze s policejním vozem jako šílenec: řidič ministra spravedlnosti Němce se svým šéfem. Takže jedna záhada je vyřešena. Ale hlavně je vyřešena další záhada: proč existují tiskoví (tiskové) mluvčí. Neboť kdyby řekl následující věty namísto své mluvčí přímo odpovědný činitel, bylo by to nejen na okamžitý vyhazov, ale spíše na odvoz ve svěrací kazajce. "Za jízdu plně odpovídá řidič, on vyhodnocuje situaci. Stát ve frontě znamená být snadným terčem. Pohyblivý terč je obtížné zasáhnout", řekla k tomu totiž policejní mluvčí Blanka Kosinová.
Uff.

Podle premiéra Paroubka je ministr zemědělství Zgarba, který v poslanecké sněmovně zařídil dotaci na kanalizaci ke svým pozemkům, nikoliv nečestný, ale jen nezkušený.
Zkušený politik to zřejmě musí udělat tak, aby to na něho neprasklo, sdělil nám velezkušený Paroubek.

Vrcholní vládní politici se včera večer sešli a shodli se na tom, že zdravotnictví musí začít šetřit. Což je opravdu nutné a navrhuji tedy zdravotníkům okamžitě účinné řešení: zbavit všechny socialisty, kteří léta brání skutečné reformě zdravotnictví, svéprávnosti.

Několik čtenářů mi napsalo, že moje glosa o poruchových gripenech nebyla fér, neboť obdobné poruchy mají jistě i jiná (americká) letadla.Asi ano.
Proč však švédští technici nejsou schopni čtrnáct dnů na zdroj poruchy přijít a hlavně, proč to armáda zatloukala?

Kdysi na počátku devadesátých let jsem vydal u stejného nakladatele jako Miloš Zeman své paměti překlad jedné americké detektivky. Dle smlouvy jsem měl obdržet 10 výtisků knihy a 20.000.- korun. Do dneška jsem od pana Svobody neviděl ani knihy, ani peníze.


Čtenář glos K. Ch. mi zaslal následující text:
V souvislosti s jednáním o možném prodloužení platnosti nižší DPH z bytové výstavby zazněla i zpráva, která zní úplně neuvěřitelně: všechny státy bývalé patnáctky tuto výjimku mají trvale! Tj. přistupující státy byly záměrně znevýhodněny a vyjednaná výjimka je vlastně pouze odložením nerovnoprávné pozice.
Kolik takových výhodných výjimek a přechodných období je asi v přístupových smlouvách obsaženo a kolikrát bude pouhé zrovnoprávnění podmínek vydáváno za velké vítězství, příp. kde projde znevýhodnění našich občanů úplně bez povšimnutí?
V této souvislosti mne napadá, že 200 mil. Kč plánovaných na mávání fangličkami kolem mrtvolky Evropské ústavy by mohlo být daleko efektivněji vydáno na srovnávací studii a vypracování návrhů na odstranění nedostatků v živých smlouvách. Ale to je proti pořádaní kampaně moc práce a málo peněz na bokovky.

Staré české přísloví:
Kdekoliv budeš sebe nezbudeš.