STŘEDEČNÍ GLOSY 8.06.2005

Miroslava Macka
MF Dnes píše: Dobrá zpráva pro statisíce lidí, kteří si chtějí pořídit byt či domek....ministři financí zemí EU začínají být nakloněni české žádosti nechat i po roce 2007 nižší daň z bytové výstavby.
Osobně bych za ještě lepší zprávu považoval, že nám EU nebude kecat do našich daní.

Moc nás nepřibylo. V roce 1992 jsme spotřebovali léky za 9,3 miliardy korun. Vloni za 55,8 miliard. Což je i při započítání inflace děsivý nárůst.
Není nejvyšší čas začít léčit české politiky?

"Hospodářský a sociální model uplatňovaný ČSSD v Česku je pro slovenskou stranu Smer inspirací", prohlásil předseda této strany Fico na tiskovce po setkání s českým premiérem Paroubkem, který využil státní návštěvy Slovenska též k tomu, aby se setkal s předákem opozice a stínovou vládou (!).


Socialisté sahají lidovcům na jednoho jejich klíčového člověka, šéfa antimonopolního úřadu Bednáře a lze očekávat, že ti si to nenechají líbit. Můžeme tedy očekávat nějakou tu vládní krizičku, která ovšem skončí tak, že se "hoši, co spolu mluví" nakonec zase domluví.

Jak je vidět, pronajala si česká armáda za našich dvacet miliard docela poruchová letadla. A ještě to docela dlouho tajila. My si to ovšem již tradičně necháme líbit.

Premiér předevčírem večer v pořadu britské BBC Newsnight na otázku, zda bude nadále trvat na konání referenda v Česku, prohlásil: "Myslím, že to v tuto chvíli není možné."
Včera večer ovšem prohlásil, že "šlo o nedorozumění" a "je to úplný nesmysl, já jsem zdůrazňoval, že pozice české vlády je pokračovat v ratifikaci."
Tak si vyberte.

Můj včerejší text z Lidovek:

Konečně máme pořádného reformátora zdravotnictví !

Sice jsme se pěkně dlouho načekali, ale už je to tak! Po patnácti letech socialistického zdravotnictví, vytloukání klínu klínem a napjatého čekání na jeho nezbytnou reformu se konečně objevil mezi politiky pořádný řízek a namísto složitého a obtížného rozplétání gordického uzlu českého zdravotnictví pozvedl pomyslný meč a jedním tětím vyřešil nashromážděné problémy. Jistě jste už pochopili, že tímto chlapákem je nový český ministerský předseda Jiří Paroubek, muž, kterého jeho životní zkušenosti ze všech režimů vytvarovaly do titána, který je schopen kompromisnicky zamést jakýkoliv problém promptně pod koberec a ještě se nejen tvářit, ale i hlasitě vykřikovat, že je uklizeno.
Máme zdravotní pojišťovny, které si však v podstatě nemohou konkurovat a kterým určuje někdo jiný, kolik musejí vybírat "pojistného" a kolik zaplatit za "nakoupené" zdravotní služby? Máme plýtvavé nemocnice, jejichž vedení má letitou zkušenost, že veškeré dluhy za ně dříve či později někdo zaplatí? Máme dlouhatánské čekací doby na plánované operace? A přitom úspěšně rozvinutý zdravotnický černý trh? Máme pomalu největší návštěvnost ordinací na jednoho obyvatele na světě? Stoupá nám každoročně spotřeba léků o pěkných pár procent? Prošustrovaly se a stále se prošustrovávají miliardy v neefektivní investiční politice, ba často přímo v "investičních zločinech"? Farmaceutické firmy obdarovávají lékaře za preskripci jejich léků a ještě si namátkově kontrolují po lékárnách, zda lékaři dodržují "dohodu"? Namísto nemocenského pojištění založeného na pojišťovací matematice budeme mít podivuhodný systém, v němž budou dávky v nemoci částečně platit zaměstanavatelé a měli by též kontrolovat nemocné? Máme "zadarmo" kdejaký obklad a paták a přitom chybějí peníze na špičkovou léčbu když nám jde o život? V systému zdravotnictví neustále chybějí peníze, byť se tam čas od času nesystémově přilejí? Máme Českou lékařskou komoru, jejíž vedení, namísto aby odbornými argumenty tlačilo politiky k solidní reformě zdravotnictví supluje odbory a snaží se z mizerného systému alespoň co nejvíce vydojit?
Nevadí! Vůbec nevadí! Řešení je po ruce a je ukázkově paroubkovské: pokřikujícím lékařům se něco přidá (navíc se tak za cizí peníze zvedne popularita), výše úhrad pro lůžková zařízení se po čase trošku sníží (a plýtvání se tedy promtně přesune do jiných oblastí zdravotnictví), stát "odkoupí" (opět za peníze, které nám nejprve uloupí z kapes) totálně nedobytné pohledávky Všeobecné zdravotní pojištovny a za "státní klienty" zaplatí zdravotním pojišťovnám též něco navíc (a opět, pochopitelně, z peněz, které nám nejprve sebere).
K tomu se, pochopitelně, musí přidat pár budoucích nadějných slibů, kupříkladu kterak zavedení zdravotních knížek ušetří majlant a jak všichni "podpoří návrhy, aby vláda přijala opatření k doplnění chybějících finančních prostředků" (které pak budou chybět k prošustrování v jiných resortech).
Premiér pak na závěr rozšafně podotkne, že systém "bez dluhu hned tak nebude, to by nedokázal ani finanční genius" (a pochopitelně nedodá, že schopný politik, nebojící se krátkodobé ztráty popularity a koryta, by to ovšem klidně dokázat mohl).
A tak všichni (mimo nás blbce, kteří platí daně jako mourovatí a nestačí se divit, jak "hospodárně" je vláda používá) budou happy a dají zase na chvíli pokoj. A až to zase nepůjde, byť do zdravotnictví poplyne více našich daní? Ale to je přece nasnadě: udělá se to přece zcela stejně jako nyní a pojede se dál, za tichého souhlasu všech, kteří v tom Paroubkovi a Emmerové pomáhají, připomínajíce kvasinky v šampaňském, které si též libují, kterak ušlechtile pracují, aby nakonec pošly ve srágorách na dně.

Staré české přísloví:
Pán peníz všady jest.