PONDĚLNÍ GLOSY 6.06.2005

Miroslava Macka
Ministr zemědělství Zgarba zařídil ještě coby pouhý poslanec navýšení dotace na rekonstrukci vodovodu pro obec Lípa - Petrkov z 5,4 milionu na 8,9 milionu, a to pozměňovacím návrhem k zákonu o státním rozpočtu.To dělá, bohužel, vícero poslanců.
V tomto případě je ovšem zajímavé, že navýšení dotace bylo nutné proto, že projekční kancelář pozměnila na žádost pana poslance Zgarby projekt kanalizace tak, aby v něm byla i kanalizační odbočka na pozemek, který patří soudruhu poslanci Zgarbovi a na němž má v plánu postavit lázničky cca pro 50 hostů.
Ještě zajímavější je rozhovor mezi starostkou výše zmíněné obce paní Janou Borkovcovou a úředníkem ministerstva financí Petrem Vaisem k této věci, jak jej přináší dnešní MF Dnes:
Starostka: A když se mne někdo zeptá, jak jsme navýšili dotaci?
Úředník: Tak to bude průser náš a pana poslance Zgarby. K polovině dotací, které jsme schválili ze státního rozpočtu, nemáme ani žádosti. To se akorát budeme všichni modlit, aby nám sem nepřišlo NKÚ. Kdyby vidělo, jak se tu schvalují prostředky státního rozpočtu, tak by zešílelo.
A teď se vsaďte: budou padat hlavy nebo ne? A hlavně: co všechno si ještě necháme líbit?

Čerstvá studie Vysoké školy ekonomické prokázala to, co už dávno víme: zásluhou štědrých sociálních dávek se nekvalifikovaným lidem s více dětmi daří lépe, když nepracují = nezaměstnanost je pro ně výhodné zaměstnání.
A opět: jak dlouho si to necháme líbit?

Podivuhodná slova zazněla včera z úst ministra financí a místopředsedy ČSSD Sobotky a poslance a mstopředsedy ODS Petra Nečase: penzijní reforma by neměla být předmětem vyhraněných předvolebních debat.
A já bloud se doposud domníval, že není solidnějšího předvolebního tématu než kupříkladu reforma důchodového systému, zdravotnictví či systému daňového.
A tak se můžeme těšit spíše na prázdná hesla, muzikanty a zpěváky, rozdávání drobných dárečků, prostě na souboj reklamních agentur snažících se prodávat prázdno.

Netřeba se divit švýcarskému ANO v referendu o přistoupení k "schengenskému prostoru". Mnoha Švýcarům už totiž dávno došlo, že uchránit systém švýcarského bankovního tajemství před ohromným tlakem Evropské unie mohou jen tak, že v lecčems jiném EU vyhoví.

Zítra vyjde v Lidovkách můj text s aktuální zdravotnickou tématikou.

Staré české přísloví:
Všickni jsme lidé, jen pan farář je člověk.

Po čase zase připomínám, že si můžete knížku "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby, napsaná dvěma z nich", kterou jsem napsal s manželkou Janou, objednat za 220.- Kč + balné + poštovné na adrese: m.vitovcova@volny.cz