ČTVRTEČNÍ GLOSY 2.06.2005

Miroslava Macka
Obávám se, že hlavní debata po dalším odmítnutí euroústavy Holanďany (a následném zrušení referenda ve Velké Británii) bude o něčem zcela jiném, než by se vést měla. Hlavním poselstvím těchto odmítnutí je totiž to, že lidem došla trpělivost s profesionálními politiky a úředníky, kteří dělají politiku pro sebe a ne pro lidi a kteří chtějí mít co nejmenší přímou odpovědnost za svoje činění. A právě tímto směrem by se měla ubírat debata: jak navrátit moc z rukou profesionální byrokracie do rukou lidí.

V podstatě stejný názor má čtenář glos P.J.:
Odmítnutí euroústavy ve Francii jen dokázalo, že běžní občané mají a sledují zcela jiné problémy než politici a bruselští úředníci. Euroústava nebyla odmítnuta pro ni samu, skoro nikdo z "normálních" lidí ji nezná a politici se totálně zdráhají přednést její hlavní myšlenky a funkce do stručnější a srozumitelnější podoby a odbývají tuto svou úlohu nejapnými odkazy, že "vše je na internetu".
Odmítají totiž odhalit, že euroústava znamená další bujení úřadů EU a zvěčnění trafik pro současné i budoucí politiky.
Běžní lidé však nenašli jiný způsob, jak se svým politikům "pomstít", a tak razantně udeřili tam, kdy vycítili, že to politiky bude hodně bolet.
Na celkovou situaci v EU by se hodila parafráze vousatého bonmotu, který se traduje o manželství : "Uřady a instituce EU v Bruselu jsou zařízení, která jednotlivým členským zemím pomáhají řešit problémy, do nichž by se tyto země nikdy nebyly dostaly, kdyby se
bývaly nestaly členy EU".
EU začíná silně trpět Parkinsonismem a dostává se do stadia, kdy administrativa, původně vytvořená k nějakému účelu a někomu odpovědná, začíná žít vlastním životem, nyní již zcela nezávislým na záměrech jejího stvořitele.

Čtenář K.V. mi zase napsal jiný postřeh k euroústavě:
S euroústavou je to v Česku jako dříve s marx-leninským učením. Nikdo to nečetl, ale všichni to chválejí a kdo je proti, jde proti dějinnému vývoji a je třeba ho potrestat.

Typicky český tragikomický rozměr mají zprávy o obvinění druhého muže pražské policie Platila jeho bývalým kamarádem Petrem Machem z braní úplatků ve formě drahých dovolených a lovů či pozemků a levných půjček: tisková mluvčí policie včera z obrazovky s vážnou tváří tvrdila, že policie před více než rokem nezahájila šetření, neboť přijímání dárků není trestným činem.
Takže pánové a dámy úředníci: od teďka klidně berte, nikoliv ovšem úplatky, ale dárky.

Staré české přísloví:
Zmeškav léto pozdě do lesa na maliny.