ÚTERNÍ GLOSY 31.05.2005

Miroslava Macka
A už je to tady: jak premiér Paroubek, tak ministr zahraničí Svoboda odmítají vyjádřit se k francouzskému NE euroústavě, neboť chtějí "vyčkat s hodnocením až po zasedání Evropské rady". Jako za Kominterny, jako za Kominterny, chce se dodat.
Rozhodně se však můžete vsadit, že po zítřejším vysoce pravděpodobném odmítnutí euroústavy Holanďany skončí plánovaná referenda v dalších státech včetně Česka a bude snaha vypsat jedno jediné, všeevropské referendum. Což bude nejlepším důkazem, kterak se by se ve sjednocené Evropě uplatňovala naše suverenita.

Žhavá kandidátka na post spolkového kancléře Merkelová by ráda po získání funkce započala s reformou v zemích bývalé NDR. Obávám se, že jde o plán předem odsouzený k zániku: to nejproblémovější a zároveň nejdůležitější, bolševické návyky a způsob myšlení v hlavách tamních Němců, žádná reforma nezvládne. Jen čas, až pošle do záhrobí celé dvě generace enderáků.

Čtenář glos P.L. mi zaslal následnou smutně veselou historku:

Pase ovčák ovce na zelené louce. Najednou, co to? Po pěšince přijídí poslední model mercedesu a za ním oblaka prachu. Za volantem mladý muž v obleku od Armaniho, v botách od Gucciho, vázanka D+G a na očích tmavé brýle Ray Ban. Stisknutím tlačítka stáhne okénko, vykloní se a povídá:
"Hej, ovčáku, když ti řeknu, kolik máš ve svém stádě ovcí, dáš mi jednu?"
Ovčák se pomalu podívá na úspěšného mladého muže a řekne klidně: "Ale jo, proč ne?"
Úspěný mladý muž zaparkuje svůj mercedes, vytáhne notebook Dell a připojí ho ke svému mobilu od AT&T. Pomocí GPS určí svoji polohu, pak se připojí na satelit NASA, kde zadá svoje souřadnice a vyžádá si pořízení řady fotografií s vysokým rozlišením. Pak pomocí Adobe Photoshop otevře pořízené digitální obrázky a exportuje je do zpracovatelského střediska v Hamburku. Během pár vteřin dostane na svůj Palm Pilot zprávu, že obrázky jsou zpracovány a uloženy v databázi SQL. Propojí databázi s Excelem, kde má stovky složitých vzorců a uploaduje všechna uložená data. Po několika minutách má data zpracovaná. Vytiskne je na miniaturní barevné tiskárně HP LaserJet jako stopadesátistránkovou zprávu a otočí se k ovčákovi: "Máš přesně 1 586 ovcí."
"To je pravda. Takže podle naší domluvy si můžete vybrat jednu ovci."
Ovčák chvíli pozoruje pobaveně mladého muže, jak se snaží napasovat jedno zvíře do kufru auta, a pak povídá: "Když vám řeknu, jaké je vaše povolání, vrátíte mi, co jste si vzal?"
Mladý muž se na vteřinu zamyslí a odpoví: "Jistě."
"Jste konzultant z EU," řekne ovčák.
Mladému muži spadne čelist: "Jak jste to uhodl?"
"Vůbec jsem nemusel hádat," povídá ovčák. "Přijel jste, aniž by pro vás kdokoliv poslal. Chtěl jste si nechat zaplatit za odpověď, kterou jsem už dávno znal - navíc na otázku, na kterou jsem se ani neptal, a přitom o mé práci víte úplný kulový. A teď mi vraťte mou ovci..."