Historie Lázní Teplice nad Bečvou [ Historie (archivní dokument) ]

Lázně Teplice nad Bečvou patří mezi jedny z nejstarších moravských lázní. Leží v hlubokém údolí Bečvy v místech, kde řeka prolomila kru devonských vápenců ve východní části táhlého hřebenu Maleníku. Lázně i blízké okolí leží na území Moravské brány.

K lázeňskému využití místa položil základ tehdejší majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí, který nechal roku 1553 vybudovat kamennou nádrž se střechou na koupání, do níž byly svedeny nejvydatnější prameny termální kyselky.
Rozkvět lázní přerušila pak dále třicetiletá válka a teprve v roce 1711 byla postavena na pravém břehu řeky Bečvy zděná patrová lázeňská budova s dřevěnou galerií a na jejím místě byla postavena budova nová.
Po 1. světové válce dochází v lázních k řadě změn. Lázně přecházejí do vlastnictví Okresní nemocenské pojišťovny v Ostravě v letech 1923 a 1924 a v roce 1930 pak do vlastnictví Ústřední sociální pojišťovny v Praze.
V roce 1924 bylo postaveno sanatorium MORAVAN, které bylo po vzniku akciové společnosti zcela zrekonstruováno. V roce 1925 obohatil panorama lázní léčebný dům SLOVENKA a v roce 1929 grandhotel Klíč, později Sokolovo a po rekonstrukci dnešní JANÁČEK. V roce 1932 byl uveden do provozu lázeňský dům PRAHA. Dne 18. dubna 1957 bylo pro lázeňské místo Teplice nad Bečvou vyhlášen lázeňský statut.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 19.08.2003 v 15:03 hodin