Chata Švýcárna [ Chata, chalupa ]

Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z nejstarších objektů v této oblasti chata Švýcárna. Postavena byla již v r. 1987, avšak její historie sahá do mnohem hlubší minulosti. Švýcárna je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu, když původně hospodářské stavení, sloužící k ustájení pasoucího se dobytka, se postupem doby v souvislosti s úpadkem rentability pastvy ve vyšších horských polohách a součastně s rozvíjejícím se turistickým ruchem přeorientovává se stále více na poskytování služeb návštěvníků hor. Nejstarší horské chaty v Jeseníkách mají právě tuto "pasteveckou" minulost. Dnes slouží Švýcárna jako spolehlivá základna pro milovníky horské turistiky a lyžování. Tomu je podřízen i sortiment a ceny jídel (přesnídávkové polévky a levná jídla). Od chaty vede celá řada turistických cest: Hlavní hřebenová trasa (červená značka) vede z Červenohorského sedla kolem Švýcárny na Praděd, k Ovčárně a dále až k chatě Alfrédce na jižním konci Hrubého Jeseníku nebo od Barborky do Karlovy Studánky. Modrá značka pak údolím Kamenáče přes Vysoký vodopád do Bělé. Žlutá značka vede přes Videlské sedlo kolem Orlíka a Kazatelen až ke známému penziónu Rejvíz. Opačným směrem pak zelená značka klesá do Koutů nad Desnou.

POČET LŮŽEK - 48 POKOJE - 2,3,6 a 8 lůžkové.
Ubytovaným hostům slouží menší jídelna s televizorem , zvaná "Myslivna", která se dle potřeby může změnit na společenskou místnost a provizorní učebnu.

Restaurace - 48 osob, otevřeno 9,00 - 17,00.
Pro lyžařské kurzy a skupiny ubytovaných v počtu 15 - 48 osob od 1.1. do 6.5. lyžařský vlek ZDARMA. Upravené běžecké tratě. ZAJISTÍME odvoz zavazadel z Ovčárny.

Možnost podnikových a firemních akcí (celoroční rekreace, večírky, školení) zajištění výuky lyžování sjezdového i běžeckého.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Chata Švýcárna
Karlova Studánka
793 24 Karlova Studánka
Česko (CZ)
tel: (+420) 554 779 018
fax: (+420) 582 368 947

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Chata, chalupa
AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 56, 13.08.2003 v 12:38 hodin