Turistická trasa Vrbno - Anenský Vrch - Pod Hláskou - Vrbno [ Turistická trasa ]

Název trasy : Vrbno-Pod Šindelnou-Anenský vrch-Anenská myslivna-Pod Hláskou-Pod Vysokou horou-Vrbno
Typ : pěší
Náročnost : nenáročná
Čas.náročnost : polodenní

Aktualizace : 1.1.2000
Restaurace : Vrbno pod Pradědem - hotely a restaurace
Info o trase : Délka Délka čas
15,5 km 5,25 hodin

Převýšení Snížení
+368 m -341 m

Nejnižší bod Nejvyšší bod
520 m 860 m

Průchodnost
trasy : Celý rok Léto ZimaPopis trasy:

Příjezdové místo: Vrbno pod Pradědem, vlak, trať č. 313, autobusy Bruntál - Karlova Studánka a Přerov - Jeseník, zastávka rozcestí k Železné.
Výchozí bod: Vrbno pod Pradědem, křižovatka u hotelu Morava.
Časový rozvrh: Vrbno pod Pradědem - Pod Šindelnou 3 km (1 hod.) - Anenský vrch 3 km (1 hod.) - Anenská myslivna 1,5 km (1/2 hod.) - Pod Hláskou 2 km (3/4 hod.) - Vrbno pod Pradědem 6 km (2 hod.).
Celkem 15,5 km, 5 a 1/4 hodiny.
Převýšení: 368 m.

Náročnost: nenáročná trasa, většinou po lesních cestách.
Nejvyšší body: Anenský vrch 860 m, Pod Hláskou 853 m.

Pozoruhodnosti: Vrbno pod Pradědem - kostel s obráceně situovaným oltářem; Anenský vrch - kostel.

Popis trasy:

Východiskem na trasu je křižovatka u hotelu Morava ve Vrbně pod Pradědem. Po červeně značené cestě přejdeme náměstí a začneme stoupat kolem penziónu U Hradilů a město opustíme po asfaltové cestě mezi poli a loukami. Vpravo mineme lyžařský vlek, vlevo pod lesem Sokolskou chatu, kterou obhospodařuje místní výbor KČT. Cesta vchází do lesa, dojdeme na rozcestí Pod Šindelnou, kde pokračujeme přímo. Po chvíli silnička odbočuje doprava. My pokračujeme přímo a po krátkém stoupání vyjdeme z lesa na mýtinu s Anenskými myslivnami - dnes rekreační středisko. Pokračujeme rovně a stoupáme na Anenský vrch (860 m). Jeho dominantou je kostel, od něhož je výhled na Bruntálsko a k Pradědu. Vrátíme se stejnou cestou k anenským myslivnám. Zde odbočíme vlevo na žlutě značenou cestu a lesním chodníkem klesáme k asfaltové silničce kterou překročíme, a pokračujeme stále přímo. Po levé straně míjíme seník a hlubokým lesem mírně stoupáme dál. Projdeme lesní pasekou, z níž se nám nalevo otevře výhled na Bruntálsko s Uhlířským vrchem. Chodník vstoupí opět do lesa, přejdeme další asfaltovou silničku a po chvíli dojdeme na rozcestí Pod Hláskou, zvané též Malá Hvězda. Zde odbočíme vpravo a modře značenou lesní cestou, známou pod místním názvem "Psí stezka",procházím za stálého klesání hlubokým lesem. Po chvíli se začnou po levé straně otevírat nádherné výhledy do údolí osady Ludvíkov. Nad tím v dáli kraluje vrchol Pradědu a celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Pohodlným klesáním stále sestupujeme, až se ocitneme v úbočí nad domy osady Ludvíkov, kde v 17. Století pracovaly hutě a hamry. Po pravé straně se zvedají svahy Vysoké hory, na jejímž vrcholu se zachovaly pozůstatky dolů na zlato. To se již blížíme k Vrbnu pod Pradědem. Do města vstoupíme přes nové sídliště, za ním se nám objeví kostel. Přijdeme na rozcestí, u kterého jsme město opouštěli, odbočíme vlevo a přes náměstí se dostaneme do výchozího místa, na křižovatku u hotelu Morava.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz
Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 56, 23.07.2003 v 09:01 hodin