Turistická trasa Staré Město pod Sněžníkem-Kralický Sněžník [ Turistická trasa ]

Název trasy : Staré město pod Sněžníkem - Kralický Sněžník - Pod Vilémovkou - Prostřední Lipka - Králiky

Typ : pěší
Náročnost : náročná
Časová náročnost : celodenní
Občerstvení : Staré Město pod Sněžníkem - hotely na náměstí, restaurace, chata Návrší, Velká Morava - restaurace v chatě Sněžník, Králíky - restaurace a hotel
Info o trase:
Délka trasy: 34,5 km
Čas výletu: 11 hod.
Převýšení: 880 m
Snížení: 800 m
Nejnižší bod: 543 m
Nejvyšší bod: 1424 m
Průchodnost: celoročně

Popis trasy:
Příjezdové místo: Staré Město pod Sněžníkem,
vlak, trať č. 292,
autobus Hanušovice - Staré Město pod Ondřejníkem
Výchozí bod: železniční stanice Staré Město pod Sněžníkem
Časový rozvrh: Staré Město pod Sněžníkem - Stříbrnice, kostel 4 km (1 1/4 hod.) - chata Návrší 2 km (3/4 hod.) - Nad Adéliným pramenem 1,5 km (1/2 hod.) - vrchol Králického Sněžníku 4,5 km (1 1/2 hod.) - rozcestí u Sněžné chaty 1,5 km (1/2 hod.) - Pod Vilémínou 3,5 km (1 hod.) - Velká Morava, ČSAD 6,5 km (2 hod.) - Pod Klepým 2 km (3/4 hod.) - Prostřední Lipka 7 km (2 hod.) - Králíky 2 km (3/4 hod.). Celá trasa 34,5 km, 11 hodin.

Pozoruhodnosti:
od Starého Města pod Sněžníkem romantický pohled na pásmo Sušiny a na vrchol Králického Sněžníku, při cestě do Stříbrnic zbytky obranného pevnostního systému z období let 1937 - 1938; pramen řeky Moravy pod Králickým Sněžníkem.
Od sochy slůněte pod vrcholem Králického Sněžníku je úchvatný pohled na celý hlavní hřeben hrubého Jeseníku a na Staroměstsko. Jako na dlani máte romantické údolí řeky Moravy.

Popis trasy:

Na trasu nastoupíme u železniční stanice ve Starém Městě pod Sněžníkem. Modrá turistická značka značka nás vyvede ze zástavby Starého Města pod Sněžníkem na polní cestu kolem obranných pevnůstek, tzv. řopíků. Tudy se dostaneme k obci Stříbrnice, kterou projdeme až ke kostelu. U kostela opustíme modrou značku a po žluté značce pokračujeme až na konec obce. Prudkým stoupáním podél lyžařského vleku dojdeme k chatě Návrší. Od chaty pokračujeme lesní cestou a po překonání rokle, ve které teče potok Stříbrňák, dojdeme k rozcestí Nad Adéliným pramenem. Na rozcestí pokračujeme přímo souběhem modré a červené značky přes sedlo pod Králickým Sněžníkem až k rozcestí u Sněžné chaty. Dále po žlutě značené stezce kolem sošky slůněte k prameni řeky Moravy (1380 m) a až na vrchol Králického Sněžníku.

Na vrcholu se zachoval kamenný trojmezník, označující někdejší hranice království českého (K. B.), markrabství moravského (M. M.) a hrabství kladského (G. G.). Vrcholem Kralického Sněžníku prochází státní hranice. POZOR, nepřekračovat státní hranici s Polskem není dovoleno.

Z vrcholu Králického Sněžníku je rozhled na celý hřeben Hrubého Jeseníku a Orlické hory. Za dobré dohlednosti lze spatřit i Olomouc, Beskydy, Krkonoše a polské Soví hory. Asi 500 m jihozápadně od vrcholu jsou viditelné Vlaštovčí kameny, soustava rulových skalních srubů s kamenným mořem na jejich úpatí.

Po výhledech z vrcholu Králického Sněžníku se vracíme žlutou značkou kolem pramene Moravy a sošky slůněte až k rozcestí u Sněžné chaty. Od pramene Moravy se nám otvírá pohled do jejího horního údolí, které má karovitý uzávěr. Od rozcestí klesáme žlutě značenou cestou do údolí řeky Moravy až k lovecké chatě Vílemína. Zde na levém břehu řeky Moravy jsou jeskyně Tvarožné díry, kterými protéká aktivní podzemní tok - rameno řeky Moravy. Jeskyně nejsou přístupné.

Pokračujeme v cestě podél toku řeky Moravy až na horní konec obce Horní Morava. Ještě před obcí je na levé straně v jihozápadním svahu Podbělky ve výšce 874 m vchod do Patzeltovy jeskyně. Veřejnosti není přístupná. Kolem rekreačního střediska Sněžník se dostaneme po modré do obce Horní Morava. U zastávky autobusu odbočíme po modré značce doprava a začneme stoupat až na rozcestí Pod Klepým. Rozcestí je pod vrchem Klepý (1144 m), zvaným též Klepáč. Poláci tento vrch nazývají Trójmorski Wierch. Pod vrcholem na jeho jižním svahu je rozvodní uzel tří moří - Severního, Baltského a Černého. na východ tečou bezejmenné přítoky Moravy, na západním svahu pramení Kladská Nisa (přítok Odry) a z jižního svahu odvádí vodu Lipkovský potok, přítok tiché Orlice. Zde odbočíme vlevo po červené značce přes kopec Roudný dojdeme až k zastávce vlaku v Prostřední Lipce.

Z Prostřední Lipky po krátké chvíli dojdeme kolem pevnůstek přes kopec do starobylého města Králíky. Prohlídka obranných pevnůstek je možná pouze zvenku. Vnitřní prostory jsou nepřístupné.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.vylety.cz
Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Uživatel 491 (Archivní záznam) org. 49, 22.05.2007 v 09:48 hodin