Trasa Lipová lázně - Obří skály - Lipová lázně [ Turistická trasa ]

Lipová lázně - Horní Lipová - Obří skály - chata Jiřího na Šeráku - Miroslav - Lipová lázně

Typ: pěší
Náročnost: náročná trasa s náročným stoupáním i sestupem.
Časová náročnost: polodenní výlet
Restaurace: Lipová lázně - nádražní restaurace, chata Jiřího na Šeráku.
Délka 17 km
Délka čas 5,5 hodiny
Převýšení +825 m
Snížení -800 m
Nejnižší bod 495 m
Nejvyšší bod 1320 m

Příjezdové místo: Lipová lázně, vlak, trať č. 290, autobusy z Jeseníku, Prahy a Brna.
Výchozí bod: železniční stanice Lipová lázně, před nádražím parkoviště pro osobní auta.

Časový rozvrh: Lipová lázně, vlak - Horní Lipová 1,5 km (1/2 hod.) - Pod Sněhulákem 2 km (1/2 hod.) - Obří skály 4,5 km (1 1/2 hod.) - chata Jiřího na Šeráku 1 km (1/2 hod.) - Miroslav 5 km (1 1/2 hod.) - Lipová lázně, vlak 3 km (3/4 hod.), celkem 17 km, 5 1/2 hodiny.

Nejvyšší body: Obří skály 1082 m, chata Jiřího na Šeráku 1325 m.

Pozoruhodnosti: panoramatické výhledy z Obřích skal; Šerák - překrásný pohled na město jeseník; Obří skály - bizarní skalní útvary; Lipová lázně - lázně, bývalá rychta, kostel.

Popis trasy:
U železniční stanice v Lipové lázních vyjdeme po modré značce vpravo směrem k hlavní silnici. Zde odbočíme vpravo a zástavbou se dostaneme k bývalému závodu rudných dolů, kde odbočíme vlevo a nejprve po polních, poté po lesních cestách začneme stoupat. Místy procházím epasekami, které vznikly po lesních kalamitách, až k místu zvanému Pod Sněhulákem (700 m). Odtud počneme prudce stoupat až pod Obří skály (1065 m). Odtud po vrstevnici dosáhneme místa Obří skály, rozc. (1088 m). Z pasek v okolí Obřích skal spatříme celé panorama Rychlebských hor včetnš polské roviny a údolí Staříče a Bělé. Za dobré viditelnosti lze v dáli spatřit blýskající se hladiny jezer Otmuchowského a Nyského. Ze skal pokračujeme po m odře zančené cestě, od informačního místa Obří skály stále prudším stoupáním přes polomy na rozcestí Pod Šerákem (1280 m), odkud souběhem se žlutou značkou odbočíme vpravo a po krátké chvíli dojdeme k chatě Jiřího na Šeráku (1325 m). Od chaty je výhled do Jesenické kotliny, na město a lázně Jeseník. Vracíme se stejnou cestou až na rozcestí Pod Šerákem. Zde se dáme vpravo žlutě značeným lesním chodníkem a prudce klesáme v serpentinách. Chodník se později rozšíří v lesní cestu, po které dojdeme až k informačnímu místu Miroslav (800 m). Pokračujeme v přímém směru již po zeleně značené cestě (žlutě zančená cesta pokračuje vpravo přes Javořík na Bobrovník). Klesáme zalesněným svahem kolem chaty, až vyjdeme do otevřeného terénu a polní cestou mezi loukami dojdeme do obce Lipová lázně ke kostelu. Zde zatočíme vlevo a zástavbou se dostaneme na silnici. Po krátké chvíli odbočíme vpravo a mírným stoupáním se vrátíme k železniční stanici Lipová lázně. Komu by se trasa zdála příliš namáhavá, může pro návrat od chaty Jiřího na Šeráku využít sedačkové lanovky ze Šeráku na Ramzovou a odtud se do Lipové lázní vrátit vlakem.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.infoSumperk.cz
Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 08.11.2004 v 16:59 hodin