Bílá Lhota [ Město nebo obec ]

Obec Bílá Lhota je tzv. nestředisková, spádová obec, a je součástí západní uzávěry Hornomoravského úvalu. Výběžek Zábřežské pahorkatiny od jihozápadu (ukončený Třesínem) a výběžek Nízkého Jeseníku od severu (zvlnění v přibližné ose Bradlo, Úsov, Bradlec, Mlýnský vrch, Jelení vrch) zde vytvářejí mezi obcemi Řimice a Mladeč bránu, kterou do Hornomoravského úvalu vstupuje od západu řeka Morava.

Obec Bílá Lhota má sedm částí (Bílá Lhota, Červená Lhota, Řimice, Hrabí, Měník, Pateřín a Hradečná) a leží v severní části Litovelska, kterou vyplňuje loukami a lužním lesem porostlá niva řeky Moravy.

Díky vhodným klimatickým podmínkám má obec velmi dobré podmínky pro rozvoj agroturistiky, zřízení klimatických lázní nebo sezónních rekreačních středisek, formou menších rodinných penzionů, vhodných pro rodiny s dětmi.

Arboretum v Bílé Lhotě se svojí ojedinělou sbírkou dřevin a samotná obec Bílá Lhota má své nezastupitelné místo v mikroregionu bouzovska a litovelska. Nedaleký hrad Bouzov, jeskyně Javoříčko a Mladeč vytváří ideální podmínky pro plánování výletů a dovolených v tomto kraji.

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.bilalhota.cz
Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 16.10.2021 v 20:05 hodin