Galerie Slováckého muzea

Expozice: Výtvarné umění jihovýchodní Moravy.

Otvírací doba: celoročně
Zavřeno: pondělí
Vstupné: 20 Kč
Poplatky: 40 Kč (odborný výklad)
Průvodce: ne
Popisky: ne
Poslední návštěva: 16.00 hod.
Čas prohlídky: 60 min.
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
Umístění v obci, orientační bod: Historické jádro města - v blízkosti Mariánského náměstí.

Otevírací doba muzea
Úterý - Neděle 9.00 - 12.00 12.30 - 17.00

Galerie Slováckého muzea

- Stálá expozice Výtvarné umění jihovýchodní Moravy
- Sbírka
- Kulturní akce
- Sympozia lité medaile, plakety a drobné plastiky
- Uměleckohistorické památky Uherskohradišťska
- Výtvarní umělci v minulosti a současnosti Uherského Hradiště


Historie a současnost budovy
Galerie Slováckého muzea

Umělecká sbírka Slováckého muzea je umístěna v budově bývalé vojenské zbrojnice, která při zásadní rekonstrukci na přelomu 50. a 60. let byla přizpůsobena potřebám galerijního využití. Historicky cenný barokní objekt byl dostaven v r. 1723 podle projektových návrhů Leandra Anquisoly a Jakoba Albla. Poměrně rozsáhlá stavba je řešena jako dvoukřídlé těleso s přilehlým čtvercovým nádvořím v zadním traktu. Na čelní straně fasády je dominantním prvkem vstupní portál zdobený vojenskými atributy, v opačném pohledu je levé křídlo doplněno půlkruhovou věží, v jejímž plášti je původní dřevěné schodiště spirálovitě vybíhající přes obě podlaží až do půdních prostor. Další významnou cenností je dochovaná nástěnná kartuše pocházející z dílny Baldassara Fontany. Dokladem řemeslné zručnosti je trámový strop v prvním poschodí pravého křídla a zvláště pozoruhodný je půdní prostor (dnes výstavní sál s expozicí), kde je zachována barokní vazba krovů ve tvaru ondřejských křížů. Původnímu účelu - vojenské zbrojnici - přestala budova sloužit na počátku 80. let 18. století. Po mnoha různých využitích se budova dostala ve druhé polovině 20. století do majetku Slováckého muzea, které zde vybudovalo novou galerii (otevření pro veřejnost - 21. října 1962). Při druhé rekonstrukci (1990-92) byl objekt přizpůsoben současným požadavkům galerijní praxe, přičemž interiér byl vybaven novými technickými prvky. Třetí rekonstrukce (1997-98) byla nutností po povodních a stala se symbolem mimořádného úsilí o záchranu celého objektu (Galerie SM byla nejpoškozenější památkově chráněnou stavbou v oblasti Moravy).

Roční výstavní programy jsou zpracovávány s důrazem na kvalitu, jednotlivé výtvarné disciplíny, časový a vývojový záběr. V pestré skladbě je prezentována tvorba jak moravských a českých umělců, tak i díla zahraničních autorů. Prostorové možnosti Galerie SM, její vybavení a reprezentativní vzhled dovoluje navazovat spolupráci s významnými uměleckými osobnostmi. Mimo výstavní činnost jsou v prostorách galerie pořádány pravidelné kulturní programy (koncerty, módní přehlídky, divadelní představení atd.). Ve spektru dalších aktivit je kromě metodické pomoci (pro soukromé majitele a instituce, odborné konzultace se studenty aj.) je programově zaměřována pozornost mládeži (přednášky, výklady k výstavám). V rámci rozsáhlého projektu Slováckého muzea orientovaného na kulturní výchovu mládeže, realizuje Galerie SM speciální program pro předškolní věk, který přiměřeným způsobem vysvětluje základní pojmy z výtvarného umění.

Galerie Slováckého muzea vychází nejen z tradičních a osvědčených poznatků své dlouhodobé historie, ale stále hledá možnosti dalšího obohacení a rozšíření svých aktivit. Podrobnější informace o uměnovědném oboru Slováckého muzea lze nalézt v publikaci vydané v roce 1999.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Galerie Slováckého muzea
Otakarova 103
686 60 Uherské Hradiště
Česko (CZ)
tel: (+420) 572 552 425
fax: (+420) 572 552 425

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cz-museums.cz
Typ záznamu: Galerie
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 02.01.2004 v 15:14 hodin