Zámek Rájec nad Svitavou

Přepychově vybavené interiéry, které ještě před šesti desítkami let skutečně obývali členové šlechtického rodu, nabízí zámek v Rájci nad Svitavou. Jedinečná kolekce, kterou rodina Salmů v Rájci nashromáždila, je dodnes jednou z nejlepších, jakými se moravské památky honosí. Díla holandských a vlámských mistrů zámku závidí přední světová galerie.

Klasicistní zámek francouzského typu, který v Rájci vznikl v letech 1763 - 1769, skrývá v přízemí hlavní budovy reprezentační místnosti, ke kterým přiléhá empírová knihovna s mnoha tisíci svazků - v patře se pak nacházejí někdejší šlechtické obytné prostory. Salmové byli jedním rodem, který zámek užíval, proto neprošel zásadními přestavbami a stále i mnoha svými detailypřipomíná dobu, kdy salmovské železárny dodávaly své výrobky do všech koutů světa.

Současně se zámkem v roce 1767 vznikla zahrada, která v první čtvrtině 19. století získala volnou přírodně krajinářskou dispozici.
V letech 1787 - 1963 byla právě v Rájci umístěna tumba významného vojevůdce Mikuláše Salma, a to na zvláště utvořeném ostrůvku s topoly v mlýnském rybníce; předlohou byl náhrobek J. J. Rousseaua v Ermenonville.
Do podvědomí veřejnosti přitom vstoupilo i zámecké zahradnictví - právě ono totiž nabídlo před rovnými třiceti lety přístřeší ojedinělé sbírce kamélií, která tam byla převezena z Průhonic.
Vrchní zahradník Jan Dvořák o květy pečuje s plným nadšením a je právě na kamélie uznávaným odborníkem. Letos se poprvé veřejnosti představil právě na rajeckém zámku také jako nadšený sběratek motýlů a dalšího hmyzu.

Majitel/Uživatel:
ČR / Státní památkový ústav v Brně.

Expozice:
Velmi hodnotné historické interiéry (sál, knihovna, letní jídelna aj.) s dobovým zařízením a cennými sbírkami obrazů, nábytku, porcelánu a keramiky. V 1. patře rozsáhlá obrazová galerie Slamů, v 50. letech doplněná o nizozemskou a středoevropskou malbu 18. stol.

Na rajeckém zámku jsou kromě klasické historické expozice k vidění také církevní roucha v tamní kapli a novodobou tradici tvoří noční prohlídky.

Zajímavost:
V ČR ojedinělý příklad panského sídla inspirovaného francouzskou architekturou doby Ludvíka XVI. (luisézový klasicismus). Železné krby vyrobené v blanenských železárnách.

Otevřeno:
Červen až srpen
- denně mimo pondělí 9.00 - 17.00

Září
- denně mimo pondělí 9.00 - 16.00
- víkendy 9.00 - 17.00

Říjen
- víkendy 9.00 - 16.00

Prohlídka:
- s průvodcem (česky, anglicky a německy)
- délka prohlídky 60 min
- nejvíce 35 osob

Vstupné:
Malá okruh (přízemí)
- dospělí 50,- Kč
- děti 30,- Kč

Velký okruh (celý zámek i kaple)
- dospělí 80,- Kč
- děti 50,- Kč

Pouze zámecká kaple
- dospělí 20,- Kč
- děti 10,- Kč

Služby:
Rezervace prohlídek, prodej suvenýrů, restaurace, svatby, pronájem prostor, noční prohlídky.

Literatura:
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Sučková
Roman Abušinov

Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Zámek Rájec nad Svitavou
Blanenská 1
679 02 Rájec
Česko (CZ)
tel: (+420) 516 432 013
fax: (+420) 516 432 013

LOKALIZACE

Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 19.07.2004 v 10:18 hodin