Kaplička Panny Marie Lurdské s vodním pramenem

Svým způsobem patří ke kostelíku i další církevní stavba v obci - lurdská jeskyně. Je to kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku, široký 6,6 m, vysoký 4,35 m a hluboký 3,2 m.

Nachází se vzdušnou čarou asi 250 m západně od kostelíku ( je třeba jít cestou dolů na křižovatku, pak 70 m silnici doprava, po schodech vlevo sejít z cesty a asi 100 m jít dolů lesem. Místu, kde stojí lesní oltář se říká U Panenky ( Marie ).

Lurdská jeskyně vznikla za poněkud zvláštních okolností. Při stavbě kostelíku bylo nalámáno a dovezeno více kamene, než bylo skutečně třeba. Jeden ze členů výboru pro stavbu kostelíku, řídící učitel Smyček z Jablunkova a zároveň zemský poslanec, navrhl ze zbytku kamene postavit ve státním lese lurdskou jeskyni s lurdskou madonou.

Tak se i stalo. Lurdská jeskyně byla postavena, k ní přiveden zachycený pramen vody ve svahu nad jeskyní. Vysvěcení proběhlo přesně rok po vysvěcení kostela - 5. července l937 u příležitosti hrčavské poutě.

Náklady spojené s vybudováním lurdské jeskyně i se zachycením vody z pramene a jejím přivedením k jeskyni hradila Slezská Matice osvěty lidové ve Slezské Ostravě.

O vodě u jeskyně se říká, že je zázračná, že léčí oční neduhy, ať už vnitřním užitím nebo omýváním očí. Kronika obce uvádí, že voda je radioaktivní. A pokud si pokropíte onou vodou chodidla, máte zaručeno, že se na Hrčavu určitě opět vrátíte.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obechrcava.cz
Typ záznamu: Poutní místo
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 08.03.2010 v 12:59 hodin