Zámek Strážnice [ Zámek ]

Na jižní Moravě jen kousek od slovenských hranic a nedaleko Hodonína se nachází starobylé městečko Strážnice, na jehož okraji stojí ve velkém zámeckém parku novorenesanční zámek s nárožní hodinovou věží. Zámek je na místě původního hradu ze 13. století, od 15. století několikrát přestavovaný, naposledy do novorenesančního stylu po r. 1850. U zámku je rozsáhlý anglický park z 1. poloviny 19.století s cennou platanovou alejí. V současné době je dějištěm hudebních festivalů. V zámku si můžeme prohlédnout třeba zámeckou knihovnu, sbírku lidových hudebních nástrojů v českých zemích či obrazovou galerii na schodišti.
Dnes je zámek sídlem Národního ústavu lidové kultury; pro veřejnost je zpřístupněna cenná historická knihovna obsahující 13.000 svazků knih, dále si návštěvník může prohlédnout expozici "Nástroje lidové hudby v České republice", jedinou svého druhu ve střední Evropě a každoročně se obměňující výstavy v zámecké galerii. Prostory růžového, zeleného a žlutého salonku slouží nejen k reprezentačním účelům, ale také se zde pořádají koncerty a programy.

V prostředí zámeckého parku na několika přírodních amfiteátrech se vždy poslední víkend v červnu koná již od roku 1946 Mezinárodní folklorní festival, jeden z nejstarších a největších folklorních festivalů ve světě.

Expozice:
Historické interiéry s dobovou zámeckou instalací, bohatá knihovna aj. Muzejní výstava Nástroje lidové hudby v ČR.

Zajímavost:
Expozice hudebních nástrojů je jedinou sého druhu ve střední Evropě

Otevírací doba:
květen - říjen
8.00 - 17.00 hodin
každý den mimo pondělí

Poslední prohlídka začíná 1 hodinu před koncem otevírací doby.

Vstupné:
dospělí: 30,- Kč
snížené: 15,- Kč
rodinné: 70,- Kč

Služby:
Rezervace prohlídek, prodej suvenýrů.

Kultura:
Výstavy - J. Uprka - obrazy ze sbírek Národní galerie v Praze, Porcelán ze sbírek Ústavu lidové kultury ve Strážnici, Fr. Cundrla - Strážnické inspirace, Fašanku, fašanku, už je ťa na mále - masopustní tradice na fotografiích.

Literatura:
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Součková
Roman Abušinov

KONTAKTNÍ ADRESA:

Zámek Strážnice
Strážnice
696 62 Strážnice
Česko (CZ)
tel: (+420) 518 332 132
fax: (+420) 518 332 101

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz
Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 03.08.2004 v 22:47 hodin