Velká Lhota [ Město nebo obec ]

VELKÁ LHOTA

Stručný geografický přehled
Velká Lhota je vysoko položenou obcí (nadmořská výška 540 m) na hřbetu západní části Vsetínských vrchů 5 km jihovýchodně od Valašského Meziříčí. Obec ve svém dnešním rozsahu vznikla v roce 1980 spojením Velké a Malé Lhoty (rozloha katastru 932 ha). Obě její místní části jsou položeny vysoko na severním hřbetu pásma Vsetínských vrchů. Velká Lhota je rozložena v jižní stráni prudkého svahu kolem cesty. Protéká jí Dědinský potok, který ústí do přehrady Bystřičky. Svou exponovanou polohou je Velká Lhota zcela ojedinělá. Nejvyšším bodem je Ostrý vrch (672 m). Nejníže položená část obce zasahuje do rekreační oblasti přehrady Bystřička, kde je početná chatová zástavba (160 chat).

K obci patří menší osady a paseky - součástí obce jsou menší osady a paseky - u Pavlů, U Malíků, Za Ostrým, Na Blatném, částečně Futurky a další.


Údaje o vzniku a významných historických událostech
Připomíná se poprvé roku 1374 jako součást panství Krásno, od roku 1411 je uváděna jako součást panství rožnovského, V roce 1621 se obyvatelé obce pod vedením fojta Vanducha přidali k vzbouřeným Valachům. Během 15. a 16. století bylo Lhota dvakrát zpustošena a opět založena. Vždy dostala jméno podle svých znovuzakladatelů. Tak se postupně jmenovala Stachova, Lukáňova, Chmelova a nakonec Hrubá Lhota. Od 1. ledna 1980 k ní náleží jako místní část Malá Lhota.
Kamenitá políčka poskytovala obyvatelům jen velmi skrovnou obživu. Většina si přivydělávala na živobytí výrobou perleťových dýmek, obušků a metel.

Školství
Obecná škola v obci byla zřízena v roce 1849, zanikla v roce 1977. Druhá škola v prostoru pasek vznikla v roce 1921, zrušena v roce 1970.

Kulturní a historické památky
Uprostřed obce se nachází kulturní památka - vzácný dřevěný evangelický toleranční kostel z roku 1783 bez věže. V jeho sousedství stojí fara, ve které kdysi působil v letech 1875 - 1895 autor Broučků Jan Karafiát (1846 - 1929)

Zajímavosti:
- evangelický kostel, unikátní roubený toleranční kostel z roku 1783 a pozoruhodně řešeným vnitřním prostorem a jednotným vybavením z roku 1839.
- zvonice v Malé Lhotě - hodnotná roubená drobná lidová architektura, obnovená ve 20. století, s původním zvonem z roku 1687.
- v okolí obce se vyskytuje křepelka polní a chřástal polní - celosvětově ohrožený druh
- horolezectví na skalách Medůvka - snadno přístupná pískovcová skála vhodná jako cvičná, velmi dobré podmínky pro turistiku.
- v letech 1875-1895 působil v obci evangelický farář a spisovatel Jan Karafiát, autor "Broučků".
- návštěvníci obce mají nádherný výhled do hlubokého údolí Rožnovské Bečvy, na Rožnov pod Radhoštěm, Radhošť a Beskydy a na druhé straně na samotné Vsetínské vrchy, Javorníky a Hostýnské vrchy

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.velkalhota.cz
Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 19.11.2021 v 00:28 hodin