Zákupy [ Město nebo obec ]

Navštivte Zákupy, městečko s dávnou historií, ležící v malebné krajině na řece Svitavě 8 km východně od České Lípy a 7 km severovýchodně od Mimoně v nadmořské výšce zhruba 265 - 270 m.

Nejvyšším bodem zákupského katastru je Kamenický vrch 466 m, nejnižší . soutok Svitavy a Ploučnice pod Brennou 254 n nad mořem.

Správní území obce Zákupy zahrnuje kromě Zákup ještě Božíkov, Brennou, Kamenici, Lasvice, Starý a Nový Šidlov a Veselí. Koncem roku 2002 zde žilo
2 670 obyvatel.

Tato krajina severních Čech byla osídlena poměrně pozdě. Nejstarší nálezy pocházejí z Brenné, Starého Šidlova a Lasvic (5. - 3. tisíciletí před n. l.).
Zřejmě nejstarší nálezy slovanského osídlení bylo na kopci, kde se rozkládá dnešní Brenná.

V širokém okolí je jen málo míst uváděných v písemných pramenech před polovinou 13. století.
Zákupy samy jsou poprvé zmíněny až roku 1306, kdy na místě nynějšího zámku stávala tvrz českého vladyckého rodu ze Smojna. Zmínka o Zákupech je také a registerch papežských desátků děkanátu jablonského (Jablonné v Podještědí) k létům 1352 až 1385. Název osady pochází od staročeského slova zákup, což znamená dědičné právo vzniklé koupí.

Mezi novými osadníky byli převážně Němci, a tak se již roku 1378 objevuje německý název Reichstad (Richinstad), což znamená bohaté město. Osada měla skutečně již od počátku nebo brzy po svém založení charakter městečka. Předpokládá se, že původní sídliště bylo povýšeni na městečko v roce 1359.

Současnost Zákup odráží společenské změny minulých let. Po odchodu sovětské posádky z Nových Zákup zde začalo vznikat nové sídliště, kde dnes žijí mladé rodiny s dětmi. Jeho součástí je dům s pečovatelskou službou a v roce 2002 dokončený domov důchodců.

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 22.09.2021 v 13:37 hodin