Kojetín u Starého Jičína [ Katastr (místní část) ]

Místní část města Nový Jičín.

Místní část města Nový. Kojetín je obec vzdálená 4 km od Nového Jičína, položená v sedle mezi kopci Svincem a Hůrou. Připomíná se od roku 1499. Náležela k panství starojičínskému. Integrovaná obec, rekreační oblast města. Na katastru se nachází sjezdovka a vlekem a ubytovací chata.


Zastavení č. 9 - Kojetín (rozcestí), naučné Paleckého stezky
(nadmořská výška 469 m)

Další kroky po naučné stezce nás přivedly na rozcestí silnic uprostřed zástavby horské obce Kojetín, která se rozkládá v sedle mezi Svincem a Stranickým kopcem.

Podle pověstí, které mohou mít i historické jádro, založil obec Kojata, dle tradice jeden z jedenácti pacholků, kteří konali službu na hradě Starý Jičín. Podle sídelního typu, jehož se užívalo při kolonizaci v 1. polovině 13. století, klademe vznik Kojetína rovněž do tohoto období (půdorys tzv. krátké řadové vsi s náběhem v osadu návesního či silničního rázu a plužinou délkovou, při níž se katastr obce rozděluje na několik tratí). První písemná zmínka se objevuje roku 1497. Kojetín patřil ke starojičínskému panství a ke Starému Jičínu byl rovněž přifařen a přiškolen. Samostatná škola zde byla zřízena v roce 1905. Obyvatelé se živili zemědělstvím, především chovem hovězího dobytka. Obec se stala 1.9.1974 součástí města Nového Jičína.

Nad Kojetínem na jižní straně ke Straníku se zvedá vyvýšenina Požaha, předhistorické sídliště, kde byly nalezeny předměty hallstattské a laténské kultury. Další nálezy naznačují, že tu byla menší keltská řemeslnická osada.

Mezi významné kojetínské rodáky patří František Hrachovec, narozený roku 1867, řezbář, který vyučoval na odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a sochař Josef Bezděk, narozený roku 1906, který prošel vyšším uměleckým vzděláním a uskutečnil výstavy svých prací v mnoha místech naší vlasti.

Zastavení v obci Kojetín je místem, kde návštěvník má možnost trasu naučné stezky přerušit a pokračovat po trase v jiný vhodný den. Jednou z možností je návrat do Nového Jičína autobusem ze zastávky na křižovatce silnic (konečná zastávka autobusové linky), nebo lze návrat uskutečnit po silnici pěšky. V tom případě by neměla ujít vaší pozornosti vodní nádrž Čerťák s možností občerstvení v zahradní restauraci "Čertův mlýn".

Další z možností, kterou má návštěvník naučné stezky, je možné odbočení na křižovatce silnic v Kojetíně vpravo na Jičinu a Starý Jičín a navštívit zříceninu starojičínského hradu po žluté značce. Starý Jičín je na trase dálkových autobusových linek.

Nepřehlédněte rovněž u silnice rostoucí označený památný strom javor babyku nad přehradou. Babyka je naší původní dřevinou. Roste velmi pomalu a z hospodářsky využívaných lesů byla proto vytlačena. Vzhledem k celkovému charakteru stromu jde o jeden z nejstarších exemplářů na severní Moravě.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 23.10.2021 v 11:35 hodin