STRNADEL Pavel [ Osobnost ]

Narodil se 17. září 1951 ve Frýdku Místku. V roce 1970 maturoval na gymnáziu ve Frenštátě pod Radhoštěm. V létech 1971-1976 studoval na Katedře výtvarné výchovy filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Pavel Strnadel vstupuje do výtvarného života v polo­vině sedmdesátých let. Stálou inspirací je město všedních dnů ve své odvrácené tváři zákoutí, dvorů a uliček periferií. Malířským zájmem autora se zejména stává rodné město Frenštát pod Radhoštěm, kde prožil své dětství, žije a pracuje. Zachycuje důvěrně známou krajinu Beskyd se všemi průmyslovými proměnami.K výše vzpomínaným tématickým okruhům tvorby přistupují paste­lové portréty a zátiší s atributy technických rekvizit z prostředí cirkusů, kolotočů a lunaparků.
S hledáním vlastního tématu se Pavel Strnadel dopracovává vlastního výtvarného názoru a rukopisu. Malba se stává postupně expresivnější, autor potlačuje kresebnou konstrukci obrazu a jeho barevnou tonalitu. Oprošťuje se, i když zůstává na půdě reality, od popisnosti a mnohdy v záměrném zjednodušení a soustředění zobrazovaný motiv až monumentalizuje.
Je dlouholetým členem klubu frenštátských výtvarníků a aktivně pracuje v kulturní komisi města. Vystavuje často po celém regionu, ale také v zahraničí.

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Kateřina Krestová (Městské kulturní středisko) org. 56, 27.06.2008 v 12:10 hodin