Trutnovsko [ Encyklopedické heslo ]

Trutnovsko = Východní Krkonoše a Podkrkonoší
Znáte trutnovský region?

Tak to musíte do Podkrkonoší a pak rovnou do Krkonoš! Majestátní panorama nejvyšších českých hor, kolébka řek Labe a Úpy, s nejvyšší horou Sněžkou (1 602 m.n.m.) je vidět již zdaleka. Region se může chlubit jedinečnou přírodou, ale i bohatou historií. Za shlédnutí stojí památky Dvora Králové nad Labem (Kohoutův dvůr, Šindelářská věž, Hankův dům, radnice), ale především světoznámé ZOO SAFARI a architektonicky zajímavá pohádková přehrada v Lese Království. Ostatně není odtud daleko ani na vrch Zvičinu, který poskytuje krásnou vyhlídku do širokého okolí.Ale poslyšte, co musíte vidět rozhodně, to je Kuks. Šporkův a Braunův barokní skvost. A taky Betlém, plastiky v lese za Žírčí. A když to nestihnete v létě, přijeďte na podzim. Ten je u nás zvlášť malebný. To jsou lesy plné hub a příroda hýří barvami tak kouzelně a marnotratně, že je to až k nevíře.

Máte-li rádi klidné procházky, stačí se o tom přesvědčit například ve východní části regionu: až půjdete z Havlovic na starobylý gotický hrad Vízmburk, do Rtyně po stopách selské rebélie v roce 1775 nebo do malebných Malých Svatoňovic pod Jestřebími horami za bratry Čapky. Jejich rodina bydlela také v Úpici, což je městečko proslavené zejména hvězdárnou, kde se sleduje sluneční aktivita. Průmyslové, obchodní i společenské centrum je okresní město Trutnov. Je právem nazývané "Brána Krkonoš" už proto, že z Krakonošova náměstí či z městského parku pod Janskou kaplí a Gablenzem máte Sněžku i Černou horu jako na dlani. Ten pohled vás utvrdí v přesvědčení, že výlet do hor se už nedá odkládat. Bude-li vám přát počasí, těžko si budete vybírat, kam dřív: do nejznámějších českých lyžařských středisek Pece pod Sněžkou a Špindlerova Mlýna nebo do klidnějších koutů hor? Zalyžovat si v lyžařských areálech, vyrazit na běžecké trasy nebo na túru vychutnat si překrásné výhledy a prohlédnout si rázovité krkonošské chalupy?

Rozhodování by vám ulehčilo jedině špatné počasí. To by pak bylo lepší zůstat pod trutnovským podloubím, zajít do muzea či galerie nebo se uchýlit pod střechu kolonády v Janských Lázních, známých léčbou nemocí pohybového ústrojí.Eventuálně si odskočit do Hostinného - města papíru - do jedinečné Galerie antického umění. Anebo si ve Vrchlabí prohlédnout typickou krkonošskou architekturu "tři domy" a expozici Krkonošského národního parku "Kámen a život". Za příznivého počasí ovšem stojí za to se sem podívat v každém případě. Už proto, že z vrchlabského letiště (podobně jako z dvorského) startují letadla pro vyhlídkové lety nejen nad jedním z nejnavštěvovanějších světových přírodních parků, ale nad celým naším regionem. A to pak dostane krajina hned jiný rozměr! Kopce připomínají pískové bábovičky, domy mají rozměry krabiček od zápalek, červená permská půda je protkána stříbřitými stužkami řek, silnic i kolejí tak hustě, že to z té výšky vypadá na samé úhledně zabalené Krakonošovy dárečky ležící mezi horami a lesy.

Přetěžko se tudy muselo odcházet Janu Ámosu Komenskému, podobně jako jiným, pro něž nebylo v rodné zemi místo. Buditelský český duch pátera Regnera Havlovického a Václava Hanky, nezdolná člověčí aktivita kulturních velikánů Josefa a Karla Čapkových, právě tak jako činorodost F. X. Duška, U. Horna, R.A. Dvorského, J. W. Mezerové, bratří Koletových a desítek dalších rodáků z našeho kraje jsou jen dokladem Čapkova postřehu "ten kout země leží na silnici dějin, ale přitom v intimním a skoro uzavřeném ústraní". Jestli chcete náš podmanivý, i když trochu drsnější kraj opravdu poznat, "Přijďte pobýt na déle"! Jste vítáni.


Zdroj:
TRAVELprofi
Měsíčník pro turistický ruch

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Encyklopedické heslo
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 22.03.2005 v 13:29 hodin