Kultura, zábava a sport v Malé Morávce [ Encyklopedické heslo ]

Kultura, zábava a sport v Malé Morávce

MOŽNOSTI LETNÍ RELAXACE

horská kola: možno rezervovat a zapůjčit na recepci, v okolí penzionu je mnoho vhodných cykloturistických tras ( Malá Morávka, Rýmařov, Karlova Studánka,Dolní Moravice, Ovčárna, Praděd, Červenohorské Sedlo, apod.)

turistika: Malá Morávka a Karlov jsou výchozími místy pro velké množství turistických tras jako Nová Ves, Žďárský Potok, Alfrédka, Ovčárna (Petrovy kameny) , Praděd, Červenohorské sedlo, Karlova Studánka - klimatické lázně s možností pokračování po turist. naučné stezce údolím vodopádů Bílé Opavy na Ovčárnu - doporučujeme pro dospělé i děti ... apod.

koupání: bazén (dětský kulatý) - před penzionem
- 12 km krytý bazén Břidličná
- 15 km bazén a koupaliště Bruntál
- 18 km koupaliště Vrbno pod Pradědem

památky:
Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo povětšině odsunuto, o bydlení ve starých roubených chalupách nebyl mezi Čechy velký zájem. Tenkrát si mnohé dřevěnice zakoupili lidé z větších měst, především z Olomouce, Ostravy, Opavy a Brna, výhradně k rekreačním účelům, čímž je zachránili pro budoucnost.

Později byly totiž demolovány více než tři desítky opuštěných domů, a tím zničeny velké kulturní hodnoty. Tyto staré dřevěné chalupy, založené často v 18. století, ale i mnohé zděné domy postavené v 19. století, jsou bohatstvím, jakým se v Evropě může honosit jenom málo regionů. Lidé, kteří je stavěli, měli jak mimořádný cit pro proporce a tvar, tak i velké krajinotvorné cítění. Proto tyto chalupy, označované jako lidové stavby, zdejší horská údolí ladně doplnily a pohledově obohatily. Malá Morávka se svým okolím je dnes vyhledávána všemi, kdo milují přírodu i kulturní hodnoty. Kapličkový Vrch - Malá Morávka - 1,5 km, historie hornictví v Jeseníkách

* zámek Bruntál se zámeckým parkem - 15 km
* hrad Sovinec - 25 km
* zámek a ruční papírna, muzeum výroby papíru ve Velkých losinách - 30 km
* klimatické lázně Karlova Studánka (6 km) - horské lázně s nejčistším ovzduším ve stř. Evropě, příjemné místo na procházky, letní kulturní program.


MOŽNOSTI ZIMNÍ RELAXACE

Oblast Malé Morávka a Karlova patří k nejvyhledávanějším lyžařským areálům z celé oblasti pohoří Jeseníků. Přímo v Karlově, ve vzdálenosti od 150 metrů do 1,5 km od penzionu EDEN, se nachází 11 vleků všech obtížností, z toho jsou 3 svahy s večerním osvětlením a 2 s umělým zasněžováním.

Pro začínající lyžaře je v Karlově k dispozici lyžařská škola a půjčovnu lyží a snowboardů. Ceny lyžování jsou zde díky velké konkurenci lyžařských areálů velmi nízké (10 jízd = 80,- Kč).

V případě nepřízně počasí a prudkého tání sněhové pokrývky je možné po celou zimní sezónu využít také skibusu, který má zastávku nedaleko Penzion EDEN a dopraví Vás na 7 km vzdálený vrchol Pradědu (1491 m. n. m.), kde se každoročně lyžuje až do začátku května.

Na Pradědu se nachází 7 lyžařských vleků, půjčovny lyží a lyžařská škola. Běžkaři využívají denně upravovanou běžeckou stopu z Ovčárny na Červenohorské Sedlo, případně na vrchol Pradědu s televizní věží a rozhlednou na celé pohoří Jeseníků.

Pro běžkaře jsou připraveny 2 značené běžecké stopy :
1. Ovčárna - Karlov : 7 km - přímá cesta
2. Ovčárna - Karlov : 15 km - přes Velký Kotel a bývalou chatu Alfrédku
V Karlově i na Pradědu je celoročně k dispozici stanice horské služby.

Večerní lyžování probíhá od 18,00 - 21,00 hod

Kontakt:
Ski areál Pawlín 603 464 611
Atika 603 889 580
Pod Čerťákem 604 166 023
Pod Kopřivnou 554 273 152 ÚT,Čt,Pá,So,Ne

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.MalaMoravka.cz
Typ záznamu: Encyklopedické heslo
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 08.10.2004 v 16:39 hodin