Zámek Radenín

Zámek v Radeníně

Původně gotická tvrz ze 14. století.

V polovině 16. století na místě středověké tvrze byl postaven renesanční zámek. (Sídlo bylo rozšířeno o renesanční křídlo.)

V roce 1640-41 ke smrčkovskému traktu přistavěno nové černínovské křídlo. Z hradeb se zachovala původní nejstarší část z poloviny 14. století. Jižně od východní brány je patrná půlkruhová bašta a hradební zeď východně od zámku s cimbuřím, dále zbytek hradeb podle silnice, zesílený opěrnými pilíři a zřícenina hranolové věže u zámku. Z novější přestavby hradeb existuje jenom východní brána.

V roce 1675 se připomíná červená věž (cihelná).

Empírová přestavba je z poloviny 19. století. Částečně zachováno opevnění obce hradbami a dvěma branami. V roce 1869 byl upraven zámek do současné podoby. Dvoukřídlá, dvoupatrová budova, jedno křídlo členěno pilastry a polosloupy, 2. patro - lunetová římsa.

V severním křídle v 1. patře je zachován hlavní sál (2 patra) se štukovou úpravou druhého rokoka a s medailony (podobiznami).

V červnu 1950 stát zabírá zámek.

Ústřední NV hlavního města Prahy začíná s úpravami místností v zámku v roce 1952. Zřizuje se ústřední topení, vodovod, kanalizace, rozvádí se elektrický proud, telefon napřed přes MNV, později vlastní linku. Úpravy vnitřku stály 300.000,- Kčs. V chodbě zůstala starožitná kachlová kamna.

V roce 1953 byla v zámku zřízena škola v přírodě ÚNV hl. m. Prahy. Ředitel Ivo Trilč. Účetní Zdeněk Müller. Vychovatelka Marie Marešová. 7 děvčat pomocného personálu ze vsi. Topič a údržbář František Hulan a jeho manželka Božena rozená Komárková je vrchní kuchařka. Pro tyto účely byly provedeny v zámku stavební úpravy v letech 1953-54 a to výměna krytiny, vnitřní úpravy a obnova omítky.

K 1.8.1966 byla v zámku zřízena zvláštní škola internátní pro děti s vadným duševním vývojem. Ředitelem ZŠI se stal soudruh Václav Stiborský. Pro vyučování byly získány 3 třídy v místní škole, kde úbytkem dětí z DD vznikla jednotřídka.

LOKALIZACE

Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 01.11.2004 v 10:41 hodin