ŠIMURDA Miloš [ Osobnost ]

Narodil se 5. června 1924 ve Frenštátě pod Radhoštěm, studoval na Gymnáziu ve Frýdku - Místku. Maturoval na Obchodní akademii ve Frenštátě p. R. V letech 1950-1955 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v ateliéru prof. Jána Mudrocha. Poté spolupracoval s národním umělcem prof. Ing. arch. Emilem Belušem. Dva roky pracoval v Ústředí uměleckých řemesel v Bratislavě, externě vyučoval kreslení a modelování na katedře dějin architektury stavební fakulty SVŠT v Bratislavě. Studoval nástěnné malby v Itálii a 1972 na mozaikářské škole v Raveně. Roku 1989 se stal členem Associazione Internazionale Mozaicisti Contemporanei v Raveně. 1993 se zúčastnil mezinárodní výstavy akvarelů - Grand prix international de la peinture a léan ve Francii.

Akvarelem se Miloš Šimurda vyjadřuje už od doby společných výprav za náměty po Valašsku, které podnikal se svým přítelem, malířem Jaroslavem Frydrychem.

Velmi zajímavé jsou jeho akvarely z Benátek. Poněkud snazší je nalézt alespoň vnější význam u akvarelů, jejichž název poukazu­je k některé z událostí, které jsou zaznamenány v bibli. Většina námětů se vztahuje k Novému Zákonu a je­jich inspiraci lze přirovnat k orlímu vzletu slov svatého Jana Evangelisty.

Je dlouholetým členem Klubu frenštátských výtvarníků a pravidelně se účastní jeho výstav.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Kateřina Krestová (Městské kulturní středisko) org. 56, 27.06.2008 v 12:11 hodin