RESKOVÁ Eliška [ Osobnost ]

Básnířka a malířka Eliška Resková hledala při svých cestách po cizích zemích inspirativní zdroje ve vzrušujících zážitcích. Po čtyřiatřiceti letech se s manželem vrátila z Olomouce do rodného Frenštátu pod Radhoštěm, kde žije a tvoří. Zkušenosti z cest i vlastní prožitky vkládá do svých básní i obrazů. V roce 2000 získala hlavní cenu v celostátní literární soutěži "Beskydy 2000" - obor poezie. Pravidelně publikuje v časopise Črt a v almanaších. Je členkou Klubu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.

Zvláštní pozornost zasluhuje ztvárnění španělské krajiny. Jevy v přírodě se těsně prolínají s životem člověka a rozvíjejí se v nekonečných obměnách a zákonitostech.

Autorka používá ponejvíce temper a suchých pastelů, často však propojuje zajímavým a neotřelým způsobem obě techniky. Silný zážitek si odnese divák z prohlídky obrazů tvořících cyklus Slzy Zarugozy. Tento soubor dvanácti obrazů čerpá námět z dějin Španělska.

Malířka sama na sobě poznala tíhu komunistického režimu, který ji připravil nejen o možnost uplatnit svůj talent (studovala operní zpěv), ale následky šikanování poznamenaly i její zdravotní stav.

Vřelý a profesionální vztah k hudbě prozrazují i koláže.

Roku 2001 vstoupila do Klubu frenštátských výtvarníků a účastní se jeho výstav.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Kateřina Krestová (Městské kulturní středisko) org. 56, 27.06.2008 v 12:08 hodin