Píža Zdeněk [ Osobnost ]

Narozen 11. března 1955 v Ostravě.
Studoval na střední průmyslové škole propagační a malbu u prof. Hiršela a PhDr. Pajurka na pedagogické fakultě v Ostravě. Od r.1978 působil v propagační dílně ve Vítkovicích jako reklamní výtvarník. Od r.1992 je členem surrealistické společnosti Karla Teiga v Praze a od r. 1995 spoluzakladatel výtvarně literární surrealistické skupiny Stir up v Ostravě. Zúčastnil se řady výstav v České republice, Slovensku, Rakousku a Belgii. Literárně se podílel na rozsáhlém sborníku Magický prostor a Hommage á Rudolphi a básnických sbírek Diagonální fermentace a Falešný mystifikátor. Nyní žije a tvoří ve Frenštátě p.R.

Tvorba Zdeňka Píži je charakteristická hledáním tajemna. Tento fenomén surrealistického původu rafinovaně navazuje především na Chiricův magický realismus. Artefakty Zdeňka Píži jsou však výrazně posunuty k esoterismu. Nejde jen o zachycení více či méně tajemných prostor, ale o pokus vytržení diváka z reálného prostoru do prostoru imaginace.

Zdeněk Píža s oblibou používá světlo, které jednotlivé prvky rozpouští a znejasňuje. Není to světlo vržené, ale spíše esoterní světlo, které se stává vládnoucím fenoménem. Obsahově dominují obecně lidské problémy s filozofickým podtextem a vyhraněná poetičnost.

Roku 2001 vstoupil do Klubu frenštátských výtvarníků a účastní se jeho výstav.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 681 org. 56, 28.01.2004 v 08:56 hodin