Proč české regiony nevyužívají soubory k reprezentaci?

Zpráva z brněnského veletrhu cestovního ruchu
Stejně jako v minulých letech ani letos nechyběl folklor v doprovodném programu turistického veletrhu Regiontour. Byl zastoupen v podstatě stejně jako vloni a opět zde byly skoro výhradně soubory z Moravy - až na jedinou (původně neplánovanou) výjimku. Je s podivem, že české regiony nevyužívají folklorní soubory ke své reprezentaci!
Sobotní program zahájil soubor "Radovan" z Napajedel za doprovodu cimbálové muziky "Linda", známé spíše orientací na oblast Luhačovického Zálesí. Soubor se představil tanci z Bílovska, Hlucka a Kopanic (byly to především sedlcké), svá samotná čísla měla i muzika. Valašský soubor "Sedmikvítek" uvedl na scénu nejprve malé děti, které však bez doprovodu muziky a nazvučení scény, byly značně znevýhodněny - nejen mluvené slovo, ale i zpěv nebyly téměř slyšet. Starší děti a dospívající mládež už měly doprovod v pásmu "Vdávalo se motovidlo" i v pásmu řemeslnických a figurálních tanců.I zde však byl zvuk místy nepostačující k překonání různých rušivých zvuků a šumu, podepsal se na tom i poněkud nesmělý projev primášky. Naopak, zcela ovládl prostor kunovický "Handrlák" v tancích z Hradišťska - byly to opět sedlcké a mužská taneční hra Juháská.
V nedělním programu jako první vystoupil stálý host této akce vyškovský dětský soubor "Klebetníček". Ten byl již dobře nazvučený - na základě požadavku vedoucí M. Pachtové, která pořad svým krásným nářečím uváděla. Malé děti se představily v pásmu Jahodáři, společně s většími si zatančily s vlastním zpěvem. Vyškovská "Trnka" začala pásmo hanáckých tanců ve vážnějším rytmu cófavé (Nad Lobodicama), ale pak přešla do svižnějšího tempa.
"Brněnský Valášek", který reprezentovaly starší věkové skupiny, uvedl nejprve starodávný v působivé choreografii,chlapci se předvedli v tanci Kolkovy, následovaly řemeslnické a figurální tance a v závěrečném Metlovém střídavě využívali metly chlapci i děvčata. Svoje samostatná hudební i pěvecká čísla měla i muzika, v níž polovinu členů tvořily dívky - dvě z nich vystupovaly i jako pěvecké duo. Mimo plánovaný program byla odpoledne pozvána na hlavní scénu muzika souboru "Libín" z Prachatic, která jinak během dne hrála u stánku Jihočeského kraje. Uvedla pořad veselých písniček, z nichž některé sólista označil za "necenzurované". Program ukončil brněnský soubor "Slováček". Nejprve předvedl tanečně zpracovanou píseň Vrť sa, dívča, následovala kyjovská skočná, dívčí tanec ze Strání, malé děti se předvedly v tanečních hrách, chlapci ukázali své schopnosti v tanci Pod šable a pořad ukončila svižná straňanská. V muzice souboru zcela převažovaly dívky (v poměru 4:1), jedna dokonce hrála i na basu.
Jako vloni i letos měl své místo folklor i u stánků některých regionů. Kromě již zmíněné kapely "Libín" vystupoval u stánku Jihomoravského kraje mužský sbor, jehož sice kvalitní, ale dosti hlasitý pěvecký projev občas dosti rušil některá méně průrazná vystoupení na hlavním pódiu. Na něm se opět objevil folklor i v netradiční podobě: stejně jako v loňském roce zde vystupovala vyškovská skupina "Koňaboj", která uvedla písně ze Slovácka, Slovenska i Zakarpatské Rusi v působivých a přesvědčivých folkrockových úpravách.

Pavel Šafařík