Homepage

Tradiční 49. Moravský ples v Praze 19.února 2005

Tisková zpráva - aktualizace

Tradice téměř padesátiletá
Už jen rok zbývá a budou se slavit kulatiny. V sobotu 19. února 2005 se totiž v Praze v Národním domě na Smíchově konal již 49. Moravský ples. Je to jedna z mnoha akcí, na které se podílí členské sdružení ČRDM - Folklorní sdružení ČR. Byl jsem tam a jsem už dnes strašně zvědavý, jaký bude ten příští, výroční. Nedovedu si totiž představit, že by mohl být ještě větší a ještě hezčí.

Tolik kapel a nádherných lidových krojů jako v sobotu 19. března 2005 určitě nemají v Národním domě na Smíchově každý den. Do Prahy přijelo osm autobusů plných krojovaných návštěvníků a účinkujících, v programu vystoupilo devět muzik. Nestřídají se však na pódiích jedna za druhou. Při Moravském plese se hrálo, zpívalo a tančilo všude. I na chodbách a ve foyeru. Nedalo se sedět na vyhrazeném místě u stolu, který byl označen na vstupence. Tu pravou atmosféru Moravského plesu člověk mohl vstřebat jedině tím, že procházel celým smíchovským národním domem, tu se zastavil a poslouchal, jinde si zatancoval nebo zazpíval.

foto Jana Říhová

Hned v úvodu plesu nastoupily na parket jednotlivé soubory a každý předvedl něco ze svého repertoáru. Viděli jsme Slovácké krúžky z Prahy, Brna, Bratislavy, Prušánek a Mutěnic, Mužský a ženský sbor Slováckého souboru Kyjov, Folklorní soubor Vlčnovjan a mužský sbor z Vlčnova, Hanácká beseda Kojetín, Valašský soubor Beskyd ze Zubří, Tetky z Kyjova, Chasa z Bořetic, Ženský sbor z Dolních Dunajovic, Spolek rodáků a přátel Hané v Praze, Valašský soubor KRUŠPÁNEK z Prahy a další národopisné skupiny.

foto J.Říhová

Mezi čestnými hosty dění sledovala a nadšeně tleskala šestadevadesátiletá profesorka Jana Berdychová, zakladatelka Hanáckého spolku v Praze. Hned u vedlejšího stolu do rytmu hudby poskakovala nejmladší krojovaná účastnice - dvouletá Johanka. Dobře se bavil i osmaosmdesátiletý dr. Beneš, který u stolu komentoval jednotlivé kroje. Mnohé z nich totiž navrhoval. Podle něj správný kroj každou dívku a ženu zkrášlí. Zakryje to, co nemá být vidět a zdůrazní ženskost. Na důkaz svých slov si vzal tužku a papír a sousedům u stolu takový kroj namaloval.

Samozřejmě, že ani Moravský ples v Praze se neobejde bez sponzorů a partnerů. Takže poděkování za skvělou atmosféru patří také jim. Nejen Folklornímu sdružení ČR, ale také firmám Znovín Znojmo, Mlékárna Čejetičky a Ondrášovka, Galerii Art Jože Uprky a grafickému studiu ESKIRA. A nashledanou za rok, při padesátinách!

Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky a Radio Proglas. Ples podpořilo OSA Praha.

Miroslav Říha, ředitel plesu

Fotografie poskytla paní Jana Říhová. Celé fotoalbum si můžete prohlédnout po kliknutí dole na "Další informace- Moravský ples" v sekci fotogalerie.
Fotografie poskytla paní Jana Říhová. Celé fotoalbum si můžete prohlédnout po kliknutí dole na "Další informace- Moravský ples" v sekci fotogalerie.

Fotografie a jiné (nepolitické) texty Miroslava Macka zveřejňuje www.macekvbotach.cz

DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 22.02.2005 v 23:47 hodin

Copyright 2000-2020 © ViditelnyMacek.cz