PONDĚLNÍ GLOSY 23.08.2004

Miroslava Macka
Průzkum veřejného mínění týdeníku Nedělní svět uhodil hřebíka na hlavičku: dle tohoto průzkumu 58% dotázaných sice Grossově vládě nevěří, ovšem ze 42% vládě věřících jich více než devadesát procent věří proto, že důvěřují Grossovi nebo je jim sympatický.
Takže takto viděno, podařila se ČSSD fantasticky úspěšná operace: vykopnutí nepopulárního Špidly směrem nahoru, zachování vlády s ještě více levicovým a stejně rozhazovačným programem a vysunutí populárního "chlapce" do čela.
Gratulovat ovšem netřeba - pro všechny odpobvědné, pracovité a podnikavé lidi je to spíše důvod k tryzně.


Zdeněk Kořistka, poslanec US - DEU, který nedávno nastoupil do sněmovny namísto poslance Bielese (toho, co nejprve nechtěl pro Grossovu vládu hlasovat a pak náhle odstoupil), se najednou, po třech týdnech, rozpomněl, že mu prostředník ODS nabízel za to, že nezvedne ruku pro Grossovu vládu, deset milionů korun českých.
Pominu-li, že by se spousta lidí s potěšením složila na větší sumu, kdyby Gross a jeho parta odešli od válu, jsou pak na celém "případu" nejzajímavější tři věci: proč to oznámil až po třech nedělích a ne ihned, proč tak učinil v MF Dnes a ne na policii a proč do této chvíle nahlas neřekl jméno člověka, který mu peníze nabízel.
Obávám se ovšem, že celá "korupční aféra" skončí pěkně česky do ztracena: zůstane jen nějaké to tvrzení proti tvrzení a spousta smradu. Ale o ten zřejmě jen a jedině od počátku nakonec šlo. A ačkoliv pro Kořistkovo tvrzení určitě nebude žádný důkaz, rychlý začátek konce jeho poslanecké kariéry to bohužel určitě nebude.

Výše zmíněný Kořistka si už zřejmě uvědomil, že šlápl do lejna, a tak zoufale vyzývá své spolustraníky, aby do něj šlápli taky a též prohlásili, že jim někdo nabízel miliony za shození vlády. Ostatní však chtějí projít žumpou a vonět po růžích, takže mlčí.

MF Dnes stačila chvilka, aby přišla na to, co letitý ministr vnitra nevěděl, ba co nezaznamenal ani Národní bezpečnostní úřad: roťák Pavel Přibyl založil v roce 1998 s jistým Oldřichem Loukotou, kapitánem StB, který měl na starosti tzv. vnitřní nepřátele, firmu, která mj. obchodovala s pohledávkami. (Mimochodem, stálo by za to zjistit, zda nedostala tato firma od státu nějakém lukrativní pohledávky za pár šupů.)
A protože žijeme v Grossourkově, premiér na to řekl: "Tak to je pro mě nová informace - co víc k tomu říct. Pokud ale vím, tak podnikal jen velmi krátce."
Ta odpověď je tristně clintonovská: Bill také kouřil marihuanu, ale nešlukoval a objel Lewinskou, ale jen doutníkem.

Moc a moc si museli oddechnout poslanci Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek. Nemusejí už totiž hlasitě protestovat proti Pavlu Přibylovi a zároveň podpořit toho, kdo se v posledních létech staral o jeho kariéru a do funkce na Úřadu vlády jej jmenoval, tedy Stanislava Grosse.
Teď už s "čistým" svědomím mohou pomoci Přibylotvůrci k premiérství.

Ministři Škromach a Palas se rozhodli nekandidovat do senátu a poslat za sebe do boje "náhradníky": zpěváka lidových písní Jožku Černého, respektive starostu Krnova Herciga.
Zatraceně dobře totiž vědí, že by prohráli a tak namísto sebe posílají do voleb lidi, kteří mají jakous takous šanci. Po volbách ovšem chtějí vládnout dál.
Velmi by stálo za zamyšlení změnit zákony tak, aby na nejvyšších funkcích nemohli sedět lidé, kteří neprošli volbami a nezvítězili v nich.
Jinak se nám může stát, že voleb se vždy zúčastní různí nastrčení manekýni, zpěváci, moderátoři a jinak mediálně známí lidé, ale vládnout bude skupina nikým nevolených "hochů, co spolu mluví."
A ještě něco - vysokou vypovídací hodnotu má odpověď Jožky Černého, kterak ke kandidatuře přišel: "Byla to nabídka přímo od ministra Škromacha, se kterým se důvěrně známe. Já jsem původně myslel, že je to nějaká legrace".
A velmi signifikantní je též odpověď na otázku "Jste nestraník. Máte k sociální demokracii názorově blízko?": "Tak....Víceméně mě všichni znají jako zpěváka."

Také jen v Grossourkově je možné, aby se ministrem dlouhodobě udržel a čerstvě místopředsedou vlády stal člověk (Škromach), který na otázku MF Dnes "Vy jste jako vláda museli vědět, že jeho (Přibylovo) angažmá na vládě spoustu lidí uráží. Čím byl pro vás nebo pro Grosse ten člověk tak strašně důležitý, že jste ho hájili, drželi?" odpovídá:
"Myslím, že je dobré, když se tato diskuse vede. Měla se vést už dávno. Jde o problém, který není vyřešen, s nímž se musíme vyrovnat. A ta cesta je především generační. Období komunismu tu bylo 40 let a nějak je s ním spojen téměř každý, komu dnes není dvacet. Nechci tyhle věci posuzovat. Znal jsem také lidi, kteří nebyli ve straně, a přitom byli "vždy na správném místě ve správnou chvíli" a rozhodovali. Poslouchám lidovce, někteří jejich funkcionáři, kteří byli v Národní frontě, dnes říkají: S komunisty nikdy. Je to těžké. Měl jsem vždy odpor k tomu někoho soudit."
Tak už víte, čím byl Přikryl pro Škromacha či Grosse tak strašně důležitý?
Mě velmi uráží, že v čele mé vlasti jsou lidé jako jsou Škromach či Gross a moc mi vadí, že je nechají hlídací psi demokracie beztrestně takto žvanit.

Ambiciózní plán Evropské unie ekonomicky "dohnat a předehnat" do roku 2010 Spojené státy šéf Evropské komise Barroso pomalu odpískává. Neměl by být tak pesimistický. Vždyť pokud by se podařilo vnutit americkým voličům za prezidenta USA takového Grosse či Škromacha, dožene EU Spojené státy za pár měsíců.

A moudro na dnešek, které by si měla přečíst hlavně současná vláda:
Žít na cizí účet je velmi nákladné.